BEOGRAD – Srbijanska vlada osnovat će posebno povjerenstvo koje će ispitati stvarno stanje u ustanovama socijalne zaštite osoba s posebnim potrebama, a premijer Vojislav Koštunica je ocijenio "crnom propagandom" ocjene o katastrofalnom stanju u tim ustanovama u Srbiji, koje je ovih dana iznijela međunarodna Organizacija za prava mentalno retardiranih (Mental Disability Rights International – MDRI).
U svojem izvješću "Mučenje kao liječenje", o kojem su nedavno pisali i neki mediji u inozemstvu, MDRI je objavio da se u specijalnim ustanovama u Srbiji pacijenti muče o čemu svjedoče i potresni snimci djece vezane u krevetima u domu za zaostale u razvoju u Kulini pokraj Subotice.
Premijer Koštunica u četvrtak je izjavio da su mnoge ocjene u izvješću MDRI-a lažne te da je posrijedi "mračna propaganda".
"Posebno su tendenciozne i zlonamjerne optužbe da se mučenje koristi pod krinkom liječenja djece i da je riječ o logorima za djecu, a ne o socijalnim ustanovama", navodi se u izjavi srbijanskog premijera u kojoj se dodaje da se "sistematski vodi propaganda kako je Srbija zahvaćena fašizmom, iako svaki građanin Srbije osjeća najdublje ogorčenje i prema fašizmu i prema fašistima koji su pobili stotine tisuća nevinih pripadnika srpskog naroda".
"Sad su došli na red logori za bespomoćnu djecu, a trenutak u kojem se sve to događa nije slučajno izabran. Vlada Srbije će se tako mračnoj propagandi suprotstavljati svim dopuštenim demokratskim i pravnim sredstvima", zaključio je Koštunica.
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić u srijedu je posjetio Dom za ometene u razvoju u Kulini, nakon čega je Televiziji B92 izjavio da su uvjeti u toj i sličnim ustanovama teški, ali da u njima nitko ne muči djecu, niti se nehumano ponaša, te je izvješće MDRI-a ocijenio "politički obojenim".
Navode izvješća MDRI-a osporavaju i direktori domova na koje se on odnosi, a neki od njih su najavili tužbe protiv te organizacije.
Centar za zaštitu bolesnika pozvao je pak Ministarstvo zdravstva, srbijansku vladu i predsjednika Srbije Borisa Tadića da "najozbiljnije prouče izvješće MRDI-a i da u najkraćem postupku primijene odgovarajuće mjere za rješenje problema".
Taj Centar je međutim kritizirao činjenicu da MDRI nije razgovarao s partnerskim organizacijama u Srbiji koje se bave tom problematikom, čime se "izaziva sumnja da je to izvješće plasirano u svrhu destabilizacije Srbije u svjetlu aktualnih političkih događaja, pogotovo ako se ima u vidu da se u tekstu International Herald Tribunea s tim izvješćem povezuju Kosovo i Haški sud".