OSLO – Afrika je "zaboravljeni kontinent" u borbi protiv klimatskih promjena, tj. zagrijavanja planeta, i potrebna joj je pomoć da bi se suočila s nestašicom vode i smanjenjem uroda žitarica, istaknuo je voditelj UN-ovog Tajništva za promjenu klime Yvo de Boer.
Upozorio je na činjenicu da su velike zemlje u razvoju, poput Kine i Indije, primile puno izdašniju financijsku pomoć bogatih zemalja u borbi za smanjenje emisije štetnih plinova, odgovornih za stvaranje učinka staklenika. Afrika je, kako tvrdi de Boer, primila relativno malo sredstava kako bi joj se pomoglo da se prilagodi sve većim sušama, dezertifikaciji, podizanju razine mora i brojnim bolestima, javlja Hina.
Afrika trenutno baš nema neke koristi od politike koja se odnosi na borbu protiv klimatskih promjena. A klimatske će promjenu Afriku žestoko pogoditi, upozorava de Boer. Osim Afrike, pojasnio je, na udaru će se posebice naći i Arktik, delte glavnih azijskih rijeka i manje otočne države.
Predviđa se da će do 2020. godine između 75 i 250 milijuna ljudi u Africi biti pogođeno nestašicom vode. U nekim afričkim zemljama, urodi na plantažama koje ovise o kiši smanjit će se u istom razdoblju za 50 posto. Da bi se neke afričke zemlje prilagodile podizanju razine mora, morat će do kraja stoljeća izdvajati najmanje 5 do 10 posto bruto društvenog proizvoda.
Sljedeći mjesec se na Baliju sastaje više od 100 ministara zaštite okoliša koji bi trebali razgovarati o širem međunarodnom sporazumu koji bi zamijenio Protokol iz Kyota.