BERLIN – Na 18. godišnjicu pada Berlinskog zida njemački parlament Bundestag donio je odluku o podizanju spomenika mirnoj revoluciji građana tadašnje Istočne Njemačke, koja je prethodila padu zida i ujedinjenju dviju njemačkih država.
Na današnji dan Njemačka obilježava 18. godišnjicu pada Berlinskog zida, događaja koji je označio početak kraja tadašnjeg DDR-a te početak procesa koji je kulminirao ujedinjenjem dviju njemačkih država 3. listopada 1990. Samom padu Zida prethodili su višetjedni prosvjedi građana koji su, potaknuti liberalnom politikom Mihaila Gorbačova, od vodstva DDR-a tražili više građanskih prava i slobode kretanja. Osim toga je od početka rujna 1990. preko tadašnje Čehoslovačke i prije svega Mađarske u smjeru Zapadne Njemačke DDR je napustilo oko 200. 000 građana. U tjednima prije pada Zida, u jeku unutarstranačkih borbi i zbog pomanjkanja podrške iz Moskve, s položaja glavnog tajnika centralnog komiteta Socijalističke jedinstvene partije DDR-a SED smijenjen je Erich Honecker.
Padom 155 kilometara dugog Berlinskog zida okončana je gotovo tridesetogodišnja povijest ove građevine, čiji početak gradnje je službeno započeo 8. kolovoza 1962. Antifašistički zaštitni bedem, kako je službeno glasio naziv Berlinskog zida, sagrađen je nakon što su Saveznici odbili prijedlog Sovjetskog Saveza o povlačenju svojih snaga iz Zapadnog Berlina. Dodatni razlog je bio i ogroman broj građana DDR-a koji su u posljednjim godinama 50-ih i početkom 60-ih u tolikoj mjeri napuštali zemlju da je to zaprijetilo kolapsom istočnonjemačkog gospodarstva. Riječi tadašnjeg glavnog tajnika SED-a Waltera Ulbrichta da nitko nema namjeru sagraditi zid, početkom ljeta 1962., pokazale su se nekoliko tjedna kasnije kao još jedna laž diktature DDR-a.