ZAGREB – Centar za politološka istraživanja na svom portalu cpi.hr objavio je primjere ustavnih rješenja u nekim europskim zemljama o formiranju Vlade nakon izbora.Tako u Češkoj predsjednik Republike, izabran u parlamentu, imenuje premijera, u roku od 30 dana premijera i Vladu mora potvrditi Donji dom parlamenta, dok u Francuskoj predsjednik osobno imenuje premijera. U Irskoj predsjednik imenuje premijera kojeg predlaže Donji dom parlamenta, dok u susjednoj Italiji predsjednik imenuje premijera, a Vlada mora uživati povjerenje oba doma Parlamenta. Od imenovanja u roku od deset dana mora se u oba doma glasovati o povjerenju vladi.
U Grčkoj predsjednik imenuje mandatara vlade, lidera stranke koja u parlamentu ima apsolutnu većinu, ukoliko takve stranke nema, predsjednik daje "istraživački" mandat lideru stranke koja ima relativnu većinu da se vidi da li može pridobiti većinu u parlamentu
U Grčkoj pak predsjednik imenuje mandatara vlade, lidera stranke koja u parlamentu ima apsolutnu većinu, ukoliko takve stranke nema, predsjednik daje "istraživački" mandat lideru stranke koja ima relativnu većinu da se vidi da li može pridobiti većinu u parlamentu. Ako to ne uspije predsjednik povjerava "istraživački" mandat lideru druge najjače stranke. Ako niti to ne uspije onda trećoj najjačoj stranci. Svaki mandat se daje na period od 3 dana. Ako nitko ne uspije pridobiti većinu, predsjednik imenuje privremenu vladu sa što širom podrškom koja organizira nove izbore.Evo što nam je izjavio autor istraživanja, mr.sc. Davor Pauković:
Kako to rade ostale europske zemlje možete vidjeti na portalu cpi.hr.