WASHINGTON – Rusija nema pravo veta kod odlučivanje o članstvu u NATO savezu, ocijenio je u četvrtak američki State Department komentirajući priopćenje ruskog ministarstva vanjskih poslova prema kojem će širenje NATO-a na Hrvatsku i Albaniju štetiti sigurnosti u Europi.
"Nije iznenađenje čuti tu vrstu komentara od Rusa, no u konačnici, Rusija nema pravo veta kod glasovanja o članstvo u NATO savezu", izjavio je glasnogovornik State Departmenta Rob Mcinturff.
"Na suverenim zemljama je da odluče kako se žele organizirati", istaknuo je.
Reagirajući na potpisivanje Protokola o pristupanju Hrvatske i Albanije u NATO, dan ranije u Bruxellesu, rusko ministarstvo vanjskih poslova u srijedu je objavilo kako smatra da će proširenje NATO-a na Hrvatsku i Albaniju nanijeti štetu sigurnosti u Europi.
Na pitanje o neuobičajenom negodovanju Moskve zbog širenja NATO-a u regiji jugoistočne Europe, koja nije bila dio nekadašnjeg Varšavskog ugovora, Mcinturff je odgovorio kako je to dio općeg ruskog protivljenja širenju NATO-a, ali sada u drugom području.
"I ranije su izražavali protivljenje širenju NATO-a, sada samo mijenjaju smjer kada je riječ o dijelu svijeta. Međutim to nije iznenađenje, mi imamo puno bilateralnih pitanja s Rusijom. Mi podržavamo širenje NATO-a tamo gdje oni ne podržavaju i to je samo jedna od točaka za raspravu", kazao je glasnogovornik.
Napomenuo je kako se to može nazvati "raspravom među prijateljima".
Na pitanje o potpisivanju Protokola o pristupanju Hrvatske i Albanije u NATO, te očekivanjima za njegovu ratifikaciju u američkom Senatu, glasnogovornik State Departmenta pozdravio je taj korak kao napredovanje dviju zemalja prema punopravnom članstvu u Savezu, uz napomenu da je teško predvidjeti kada će Senat ratificirati protokol, zbog gustog rasporeda uoči općih izbora 4. studenoga.
"Raspored je vrlo težak za predvidjeti što će se dogoditi i hoće li ratifikacija biti provedena do kraja godine, i ne mogu reći hoće li do toga doći ili ne", rekao je Mcinturff, dodajući kako State Department podržava što skoriju ratifikaciju i ispunjenje svih uvjeta od strane novih članica NATO-a.
Proširenje NATO-a ne pridonosi sigurnosti u Europi nego potkopava kolektivne napore u borbi protiv novih rizika i opasnosti, objavilo je u četvrtak ministarstvo vanjskih poslova u Moskvi.
Primanje novih država u NATO predstavlja povredu najvažnijeg načela na kojemu počiva koncept nedjeljivosti sigurnosti, a ono glasi da sigurnost jednih ne smije biti na teret drugih, pojasnio je glasnogovornik ruskog ministarstva vanjskih poslova Andrej Nesterenko, a prenijela agencija RIA Novosti.
Sigurnost zemalja članica NATO-a ne ugrožavaju druge države, nego novi izazovi poput međunarodnog terorizma ili organiziranog zločina. Proširenje NATO-a stoga nije primjerena reakcija, smatra ruska vlada.