BRUXELLES – Hrvatska je napravila općenito dobar napredak u dosadašnjem tijekom pristupnih pregovora, a rješavanje pitanja ZERP-a otvorilo je mogućnost za skori dovršetak pristupnog procesa pod uvjetom da obavi potrebne reforme, poruka je s rasprave na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta, održane jučer u Bruxellesu.
"Ako Hrvatska provede sve reforme, Hrvatska može dovršiti pregovore 2009. i postati članicom 2011. To je dobar cilj i pozivam vas da ga podržite", pozvao je kolege zastupnike parlamentarni izvjestitelj za Hrvatsku, austrijski socijalist Hannes Swoboda. Europski parlament danas će glasovati o rezoluciji o napretku Hrvatske, a nacrt te rezolucije sastavio je Swoboda.
Gotovo svi sudionici u raspravi s optimizmom su govorili o hrvatskim izgledima da brzo dovrši pristupni proces, ali su i isticali da Hrvatska mora obaviti svoj dio posla, u prvom redu u reformi pravosuđa i javne uprave, borbi protiv korupcije, restrukturiranju brodogradnje.
Swoboda i još nekoliko zastupnika pohvalili su činjenicu da je potpredsjednik Vlade iz redova srpske nacionalne manjine. Hrvatska je pohvaljena i za odluku o odgodi primjene ZERP-a za zemlje članice EU-a.
Povjerenik za proširenje Olli Rehn, koji je u raspravi predstavljao Europsku komisiju, također je istaknuo odgodu ZERP-a kao ključni moment za brzi nastavak pregovora.
"Hrvatski pristupni pregovori u protekle dvije godine napredovali su općenito dobro, iako je na njih utjecalo pitanje ZERP-a dok Sabor nije donio odluku o odgodi", rekao je Rehn hvaleći "vodstvo premijera Ive Sanadera" i zahvalivši predsjedniku Komsije Joseu Manuelu Barrosu "na njegovu osobnom angažmanu na rješavanju toga pitanja".
Povjerenik Rehn je istaknuo kako je sada potrebno da Hrvatska učini konkretan napredak u reformi pravosuđa, javnoj upravi, ekonomskim reformama, borbi protiv korupcije, povratku izbjeglica i manjinskim pravima. Također je potrebno učiniti napredak u otvorenim bilateralnim pitanjima sa susjedima".
Od iznimno povoljnog tona u raspravi odudarao je slovenski socijaldemokratski zastupnik Borut Pahor koji je tražio dalji pritisak na Hrvatsku u rješavanju otvorenih pitanja granica sa susjedima.
"Jednostrani potezi Hrvatske u pitanjima granica sa susjednim državama nisu iznimke nego pravilo. Iznimno je samo to da je Hrvatska morala odstupiti od svog jednostranog poteza tek kada je stavljena pred izbor: ili EU ili nacionalistička izolacija", rekao je Pahor.
Zastupnica Ljudmila Novak iz stranke Nova Slovenija, zamjerila je kolegama europarlamentarcima na pretjeranom hvaljenju Hrvatske. "Ne slažem se pretjeranim pohvalama Hrvatske zato što je odustala od ZERP-a. Hrvatska je najprije sama zakuhala problem, a mi je onda prekomjerno hvalimo kada je riješila stvar", rekla je Novak.