ZAGREB – Zastupnici SDSS-a požalili su se danas na "zastoj u realizaciji koalicijskog sporazuma s HDZ-om" zbog prisilne naplate sudskih troškova civilima koji su između 1991. i 1995. stradali izvan područja ratnih djelovanja, ali su izgubili parnice za obeštećenje.
"Tim je ljudima namjerno i trajno, bez ikakva povoda, uništena imovina ili zdravlje, ubijeni su im članovi obitelji, a počinitelji su ili zaštićeni ili amnestirani", rekao je Ratko Gajica na konferenciji za novinare u Saboru.
Naveo je da je u tom razdoblju izvan područja ratnih djelovanja minirano oko 10 tisuća kuća, a oko tisuću civila je ubijeno ili se vode kao nestali.
Podsjetio je da je 1996. ukinuta zakonska odredba na temelju koje se moglo dobiti obeštećenje za posljedice terorističkih akata, a da su postupci nastavljeni tek nakon 2003., kad je donesen Zakon o odgovornosti RH za štetu uzrokovanu od pripadnika hrvatskih oružanih i redarstvenih snaga.
Kazneni postupci za takva nedjela završavali su primjenom Zakona o oprostu, a privatne parnice za obeštećenje odbacivanjem zahtjeva i naplatom sudskih troškova na teret oštećenih, tvrde u SDSS-u.
"Riječ je o zakonodavno-sudskoj kombinatorici kojom je nasilje ozakonjeno, a pravda onemogućena", ocijenio je Gajica, ističući da je čašu prelilo to što je 100-injak ljudi ovih dana dobilo rješenje o ovrsi za sudske troškove, između deset i 120 tisuća kuna.
Tumačeći da je riječ o otvorenoj diskriminaciji civilnih žrtava rata, Gajica je od Vlade zatražio da se država odmah odrekne naplate sudskih troškova.
"Tražimo da netko u ime države kaže – to je nepravedno i nije validan interes države da se ide u naplatu sudskih troškova", objasnio je.
Najavio je da će SDSS ponovno zatražiti odgovarajuće zakonske izmjene kako bi se postupci vodili po zakonima koji su bili na snazi u trenutku počinjenja djela i obeštetili članovi obitelji onih koje su ubili hrvatski vojnici ili policajci.
Podsjetili su i da je SDSS prije pet godina tražio ocjenu ustavnosti Zakona o odgovornosti države za terorističke akte, ali da Ustavni sud još nije našao vremena odlučivati o tome.
Gajica je dodao da je SDSS kontaktirao s nekim ustavnim sucima, ali da "nisu zadovoljni reakcijom s te strane".
Podsjetio je da je SDSS potrebne zakonske izmjene predlagao još 2004., ali da je to "zapelo na Predsjedništvu Sabora".
Problemi obeštećenja stradalih izvan područja ratnih djelovanja samo su načelno ugrađeni u koalicijski sporazum SDSS-a i HDZ-a, ali bez rokova, a Gajica je objasnio da o rokovima nisu pregovarali jer "nisu očekivali takve nepravedne reperkusije".
Na pitanje do kada bi Vlada trebala odgovoriti na njihov zahtjev, Gajica je kazao – odmah, a upitan što ako se to ne dogodi, odgovorio je "onda ćemo se svađati".