ZAGREB – Saborska oporba kritizirala je danas prijedlog racionalizacije mreže sudova, prozivajući Vladu da tom, kako su je nazivali, kozmetičkom mjerom neće postići učinkovitije i dostupnije pravosuđe, dok su suprotno mišljenje iznijeli klubovi vladajuće koalicije, tvrdeći da će ta, kao i ostale mjere iz strategije reforme pravosuđa, doprinijeti bržoj i kvalitetnijoj pravdi.
"Ovo je kozmetička mjera koja bi trebala dati samo privid neke akcije koja će izazvati još veće nezadovoljstvo građana i neće pridonijeti većoj učinkovitosti pravosuđa", kazao je Željko Vincelj (HNS).
Upozorio je da se predloženim Zakonom o područjima i sjedištima sudova neće riješiti "kronična bolest pravosuđa" – veliki broj neriješenih predmeta i nestručni suci -, da se na racionalizaciju sudova ide bez pomne analize, "što je nepoštivanje Sabora".
"Ovime se neće riješiti zaostali predmeti, samo će se prošetati malo dalje, a građanima će pravosuđe postati još nedostupnije", poručio je Vincelj.
Da će sudovi građanima, posebno onima koji žive u manjim sredinama, biti još nedostupniji, a time i pravda, smatra i Ingrid Antičević Marinović (SDP), pitajući što se to promijenilo u HDZ-ovu razmišljanju od prije desetak godina kada se, kaže, postupalo po načelu "ispred svakog stana jedan sud".
Vladu je prozvala da predloženom mjerom želi pokazati kao da nešto čini uslijed zamrzavanja pregovaračkog poglavlja o pravosuđu i korupciju, a da nije stvorila nikakve preduvjete, niti kadrovske niti prostorne, kako bi racionalizacija mreže sudova uistinu mogla i zaživjeti.
"Dosta je predstava, mora se konačno početi nešto raditi", poručila je SDP-ova zastupnica.
Iako najavljuje potporu predloženom zakonu u prvom čitanju, Ratko Gajica (SDSS) smatra da su "stvari postavljene naopako", budući da se, ističe, prvo trebala temeljito razraditi strategija reforme pravosuđa, a tek onda, na temelju i po principima te strategije, ići na racionalizaciju mreže sudova.
"Racionalizaciju treba napraviti, ali imam dojam da smo ovim zakonom u resor pravosuđa donekle ušli s pogrešne strane", rekao je Gajica.
Istaknuo je kako se na spajanje sudova trebalo ići na temelju procjena i zaključaka koji bi proizašli iz reforme, da se prvenstveno treba riješiti probleme poput nestručnih kadrova na sudovima.
Vladimir Šeks kazao je da će HDZ podržati predloženi zakon, kao dio strategije reforme pravosuđa, koja će u svojoj cijelosti, uvjeren je, dovesti do brže i jeftinije pravde za sve građane.
Da je racionalizacija mreže sudova nužna Šeks vidi u činjenici da suci u manjim sudovima ne mogu voditi sve sudske postupke, i kaznene, i civilne, i sve ostale, već da se trebaju specijalizirati za određenu granu sudovanja.
Do kraja 2019., kaže, ima dosta vremena da se stvore svi uvjeti da novi općinski sudovi, koji bi se ustrojili spajanjem više sudova, budu funkcionalni i dostupniji građanima.