ZAGREB – Zastupnici u Hrvatskom saboru danas su raspravili prijedlog izmjena Zakona o osiguranju, ali su oporbeni zamjerili što je iz tih, vrlo opsežnih izmjena, isključena struka i naglašavali kako zakon nije u potpunosti usklađen s EU direktivama.
Državni tajnik u Ministarstvu financija Zdravko Marić je kazao da se izmjenama zakona iz 2005. detaljnije uređuju uvjeti za osnivanje i poslovanje društava za osiguranje i za reosiguranje, obavljanje unutarnje revizije i revizije, postupak likvidacije i stečaja, obavljanje poslova zastupanja i posredovanja u osiguranju i reosiguranju te obavljanje nadzora.
"U Hrvatskoj danas ima 23 osiguravajuća društva i dva društva za reosiguranje te 350.000 korisnika njihovih usluga", naveo je Krešo Filipović (HDZ). Ustvrdio je kako je stopa rasta osiguranja sve viša te da udio u BDP-u raste iz godine u godinu iz djelatnosti osiguranja.
Željko Vincelj (HNS) zamjerio je predlagaču što je iz postupka izmjena potpuno isključila struku, kako prije tako i sada, što rezultira velikim brojem sporova između osiguranika i osiguravateljskih kuća. Kazao je da će HNS podržati izmjene, ali da traži od Vlade da prije toga "sjedne za stol" sa strukom, kako je to svuda u Europi.
Boris Šprem (SDP) je također spočitnuo što struka nije konzultirana te upozorio da su izmjene vrlo opsežne, od 306 članaka mijenja se čak 152, pa se zakon ne bi trebao ni pripremati niti donositi po hitnom postupku.
Također je upozorio kako prijedlog izmjena Zakona o osiguranju nije u potpunosti usklađen s direktivama EU, pa će, kaže, SDP podnijeti amandmane te zatražiti redoviti, a ne hitni postupak, o čemu će ovisiti SDP-ova podrška tom zakonu.
Državni tajnik je ustvrdio da će razmotriti te amandmane i naveo kako je u postupku izmjena zakona sudjelovala Udruga osiguravatelja pri HGK.
Donošenjem zakona stvorit će se, kaže, preduvjeti za integraciju tržišta osiguranja u jedinstveno tržište zemalja članica Europske unije.