STRASBOURG- Hrvatska i Slovenija su prihvaćanjem pregovaračkog okvira na temelju kojeg Zagreb vodi pregovore s EU-om pristali na mirno rješavanje sporova u skladu s Poveljom UN-a, izjavio je u srijedu u Strasbourgu povjerenik za proširenje Olli Rehn.
Komisija se u svojim naporima na rješavanju bilateralnog graničnog prijepora oslanja na pregovarački okvir, "koji je temelj hrvatskog pristupnog procesa i koji su prihvatili Hrvatske i sve zemlje članice, uključujući i Sloveniju. Usvajanjem pregovaračkog okvira, i Hrvatska i Slovenija prihvatile su da će rješavati bilo kakav granični prijepor sukladno načelu mirnog rješavanja sporova u skladu s Poveljom UN-a", rekao je povjerenik Rehn u Europskom parlamentu, koji je raspravljao o rezoluciji o napretku Hrvatske.
Rehn je citirao Povelju UN-a prema kojoj strane u nekom prijeporu trebaju tražiti rješenje kroz pregovore, medijaciju, pomirenje, arbitražu, sudsko rješenje ili na neki drugi miroljubivi način po izboru tih strana.
Iz toga slijedi da "strane mogu izabrati bilo koju od tih metoda, a inicijativa Europske komisije nesumnjivo je jedna od njih. Bilo koja metodu odaberu moraju se međusobno dogovoriti. Iskreno želim da do toga dođe što prije", rekao je Rehn.
Povjerenik Rehn je u siječnju predložio da se u rješavanje graničnog prijepora, zbog kojeg Slovenija blokira hrvatske pristupne pregovore, uključi posrednička skupina pod vodstvom bivšeg finskog predsjednika Marttija Ahtisaarija.
Rehn je istaknuo kako "iskreno vjeruje da je još uvijek moguće da Hrvatska ispuni ambiciozni cilj završetka pregovora do kraja ove godine pod uvjetom da pristupni pregovori budu ubrzo nastavljeni. Stoga potičem obje zemlje da se što prije dogovore o rješavanju graničnog pitanja kako bi se bez odgode odblokirao hrvatski pristupni proces".
Na hitno rješavanje graničnog prijepora pozvao je i potpredsjednik češke vlade zadužen za europska pitanja Alexandr Vondra.
"Pozivam obje zemlje da konstruktivno rade na rješavanju prijepora, riječ je o hitnoj stvari", rekao je Vondra.
Vondra je najavio da će se češko predsjedništvo jače uključiti u rješavanje toga graničnog pitanja, koje koči hrvatske pristupne pregovore.
I Vondra i Rehn su istaknuli da je Hrvatska napravila veliki napredak u pristupnim pregovorima, ali da je još ostalo dosta posla, posebice na reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, suradnji s Haškim sudom i restrukturiranju brodogradnje.
Izvijestitelj Europskog parlamenta za Hrvatsku Hannes Swoboda zamjerio je Rehnu što u svoju inicijativu nije uključio i Europski parlament i njega kao izvijestitelja.
"Moram reći da sam prilično razočaran što je to učinjeno bez odgovarajućih kontakata s Parlamentom. Mislim da nije pokazana potrebna osjetljivost i da ne bi bilo nesporazuma, ja podupirem medijaciju ali je na početku, a na poslije, trebalo jasnije sročiti važnost međunarodnog prava. Mislim da je izvijestitelj mogao biti korisno uključen i da bismo zajedno više napravili", rekao je Swoboda.
Swoboda je rekao da će Europski parlament u četvrtak izglasavanjem rezoloucije podržati medijaciju na temelju međunarodnog prava i načela pravičnosti.
Njemački demokršćanin Bernd Posselt je rekao da je Hrvatska već spremna za ulazak u EU i da ove godine mora dovršiti pregovore. "Glavni razlog što se to ne događa jest slovenska blokada", rekao je Swoboda, dodajući da je to pitanje bilo otvoreno i kada je Slovenija ulazila u EU-u. "Ne možemo dopustiti da jedna zemlja s tim problemom uđe u EU-a, a druga ne", rekao je Posselt.
Raspravom o rezoluciji u potpunosti je dominiralo pitanje slovenske blokade. Svi zastupnici koji su sudjelovali u raspravi isticali su da bilateralna pitanja ne trebaju biti povezana s pristupnim pregovorima, osim slovenskih zastupnika.
Zastupnik iz redova liberalne skupine Jelko Kacin pozvao je obje strane da slijede primjer bivših premijera Janeza Drnovšeka i Ivica Račana, a demokršćanin Lojze Peterle je rekao da se granični prijepor može riješiti samo medijacijom.