WASHINGTON – Sudjelovanje srpske stranke u hrvatskoj koalicijskoj vladi pokazuje da je takva međuetnička suradnja moguća i drugdje u jugoistočnoj Europi, uključujući i Kosovo, izjavio je u američki državni podtajnik za europske poslove Daniel Fried, na saslušanju Odbora za vanjsku politiku Predstavničkog doma Kongresa.
"Hrvati su izgradili djelatnu demokraciju kroz stabilni, višestranački demokratski politički sustav. Primjerice, Srbi i Hrvati sada surađuju u novoj vladi, pokazujući da je takva međuetnička suradnja moguća i drugdje u jugoistočnoj Europi, uključujući i Kosovo", rekao je Fride svjedočeći u srijedu o stanju u regiji nakon uspostave neovisnog Kosova i uoči proširenja NATO-a.
"Stranka hrvatskih Srba podržava stranku desnog centra HDZ, a jedan od njezinih članova je potpredsjednik Vlade, što je bilo nezamislivo prije pet godina", istaknuo je Fried.
Govoreći o spremnosti Hrvatske za ulazak u NATO, za što se poziv očekuje na summitu u Bukureštu 2-4. travnja, Fried je naglasio da je Hrvatska "vrijedan partner" SAD-a i NATO-a u misiji ISAF-a u Afganistanu.
"Hrvatska snosi sve troškove svog sudjelovanja u operaciji i nema ograničenja za svoje snage, te planira povećati sudjelovanje u ISAF-u 2008.", dodao je.
Hrvatski kontingent ISAF-a u ovoj godini treba narasti sa 190 na 300 vojnika, policajaca i drugog osoblja.
Hrvatska, po Friedovim riječima, rješava i preostala pitanja povezana s ratnim naslijeđem, vezana prije svega uz povratak izbjeglica, koja su uključena i u kriterije za njezino primanje u Europsku uniju.
Reforma pravosuđa i suzbijanje korupcije ostaju izazovi, no hrvatska Vlada ostvaruje napredak, rekao je Fried.
On je ukazao na pitanje naknade za oduzetu imovinu, ističući da je "Vlada obećala, ali još nije izmijenila zakon kako bi se oni koji nisu hrvatski državljani izjednačili s Hrvatima".
"Vlada mora razmotriti i planirati koliko mnogo potraživanja može biti protiv Hrvatske, kako će isplatiti ta potraživanja bez prijetnje javnim financijama, i kako će prilagoditi postupak za primjenu izmijenjenog zakona", kazao je Fried.
On je na saslušanju ponovio kako SAD želi da se tri zemlje Jadranske povelje – Hrvatska, Albanija i Makedonija pridruže NATO-u čim pokažu da su ispunile standarde NATO-a, te dodao da Savez to pitanje sada razmatra za summit u Bukureštu.
Iskustvo pokazuje da napredak, reforme i konstruktivno regionalno i međunarodno ponašanje samo jačaju kada se jednom uđe u NATO, istaknuo je Daniel Fried, pomoćnik američke državne tajnice za Europu i Euroaziju.