ZAGREB – Predsjednik Republike Stjepan Mesić u utorak je, u razgovoru s novinarima u stanci prve regionalne konferencije "Promjene u gradovima" u Zagrebu, izrazio uvjerenost da će Australija uskoro izručiti Dragana Vasiljkovića, poznatog kao "kapetana Dragana".
"On formalno ima još dvije mogućnosti žalbe, ali nakon toga, nadležni ministar donosi odluku i vjerujem da će biti izručen", kazao je Mesić, odgovarajući na novinarska pitanja.
Australski savezni sud u Sydneyju odbio je u utorak Vasiljkovićevu žalbu na prvostupanjsku odluku o izručenju Hrvatskoj koja ga traži zbog sumnje da je kao zapovjednik srpskih paravojnih snaga u Hrvatskoj sudjelovao u ratnim zločinima protiv civila, hrvatskih vojnika i zatvorenika.
Mesić je također rekao kako je dolazak princeze Anne u Hrvatsku poruka da Velika Britanija i dalje želi razvijati suradnju i bilateralne odnose s Hrvatskom na svim područjima.
Zamoljen da komentira pisanje jednog domaćeg tjednika da on i premijer opet imaju problema oko veleposlanika, Mesić je odgovorio kako "nema nikakvih problema".
"Želimo da se politika naše diplomacije bazira na interesima RH i da kroz diplomaciju te svoje interese ostvarujemo", naveo je Mesić.
Naglasio je da se zauzima da Hrvatsku u inozemstvu najvećim dijelom predstavljaju karijerni diplomati jer to oni najbolje znaju. "Koji će ljudi biti, to se dogovaramo", naveo je Mesić.
Podsjetio je i na tzv. sedmu upravu MVP-a. "Ona je svojedobno bila formirana na jedan način koji meni ne izgleda principijelno u redu", ustvrdio je Mesić, dodavši kako uz hrvatske obavještajne službe nema potrebe za nekom sedmom upravom kojoj nisu točno definirane zadaće i tko je kontrolira.
"Zato je moj prijedlog bio, a on je, koliko mi se čini i usvojen, da ta sedma uprava bude zadužena za tehničko-organizacijsku sigurnost diplomatskog predstavništava, a ne nikakva izvještajna služba koja će špijunirati službenike, veleposlanike…", kazao je Mesić i izrazio nadu da će to biti riješeno.
Još je jednom ponovio kako Zagreb pozdravlja uključivanje "vijeća mudraca" EK-a u granični spor Hrvatske i Slovenije, ali samo kao pomoć u načinu pronalaska rješenja, ali ne kao ad hoc tijelo koje će riješiti problem. Dodao je kako Hrvatska unaprijed prihvaća odluku međunarodne sudbene instance u tom slučaju.
Također je izrazio nadu kako će na sljedećoj sjednici slovenskog parlamenta biti razdvojena slovenska interna pitanja (proračun) od pitanja ratifikacije hrvatskog i albanskog članstva u NATO-u.