ZAGREB – Vladin Ured za suzbijanje zlouporabe opojnih droga u današnjem je priopćenju izvijestio da je, prema podatcima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, prošle godine 150 osoba umrlo zbog zlouporabe opojnih droga, što je 39 posto više u odnosu na 2006.
U proteklih desetak godina broj umrlih osoba postupno raste, te je broj umrlih u 2007. dosad najveći registriran, stoji u priopćenju. Prema uzroku smrti najviše je osoba umrlo od predoziranja, njih 103, od čega je 41 osoba od heroina, 20 od metadona, četiri od kombinacije više droga i metadona, jedan od kokaina, a za 37 osoba nije utvrđeno od kojem se psihoaktivnom sredstvu radi.
Od bolesti je umrlo 30 osoba, najviše od kroničnog virusnog hepatitisa C, zatim kardiomiopatije, sepse, insuficiencije srca, pneumonije, astme te fibroze i ciroze jetre.
U nesrećama je stradalo devet osoba, a tri osoba su počinile samoubojstvo. S obzirom da se podatci o smrti još prikupljaju, za dvije osobe još je nepoznat uzrok smrti.
Ocjenjuje se da se povećanje broja osoba umrlih od predoziranja može tumačiti boljim prikupljanjem podataka, sve boljom suradnjom toksikoloških laboratorija, zavoda za sudsku medicinu, Ministarstva unutarnjih poslova i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a osnovana je i radna grupa za praćenje epidemiološkog indikatora – Smrtnost među ovisnicima pri Nacionalnoj informacijskoj jedinici za droge koja djeluje pri Uredu za suzbijanje zlouporabe opojnih droga.
Navodi se i da je prema neslužbenim podatcima za 2007., na odvikavanju i rehabilitaciji u terapijskim zajednicama bilo 1367 ovisnika, što je u odnosu na prethodnu godinu osam posto više, a osobito je došlo do povećanja broja žena.
Komentirajući izjavu Slavka Sakomana objavljenu jučer u jednim dnevnim novinama da je povećanje umrlih između ostalog i posljedica zagovaranja detoksifikacije i tretmana u terapijskim zajednicama zasnovano na drug-free metodi, Vladin ured je priopćio kako je ta metoda općeprihvaćena u svijetu i Europi, kao jedan od oblika liječenja i kao krajnji cilj svakog tretmana, uključujući i supstitucijsku terapiju.
Kako bi se spriječila zlouporaba metadona i buprenorfina, koji se pojavljuju na crnom tržištu, te smrtnost među ovisnicima, u suradnji s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi, njihova će se primjena u liječenju ovisnika staviti pod nadzor i ujednačit će se kriteriji za primjenu te terapije, stoji u priopćenju.