OPATIJA – Prva nacionalna konferencija o biogorivima na kojoj sudjeluje 50-tak stručnjaka i znanstvenika, predstavnika ministarstava, državnih agencija i fondova te gospodarstvenika počela je danas u Opatiji.
Na dvodnevnoj konferenciji razmatrat će se, uz ostalo, stanje proizvodnje biogoriva u Hrvatskoj i EU, te programi i mogućnosti poticanja proizvodnje, ulaganja i korištenja biogoriva.
Predsjednica saborskog Odbora za razvoj i obnovu Zdenka Čuhnil na početku skupa predstavila je zaključke okruglog stola o biomasi u gospodarskom i energetskom razvoju Hrvatske, koji je održan u Hrvatskom saboru u listopadu 2008.
Hrvatska je ratificirala europski sporazum o energetskoj zajednici, po kojemu bi do 2020. trebala osigurati 20 posto energije iz obnovljivih izvora, za 20 posto povećati energetsku učinkovitost, za 20 posto smanjiti emisije stakleničkih plinova te osigurati korištenje 10 posto biogoriva u transportu, kazala je Čuhnil.
Napomenula je da neke obveze iz europskih direktiva treba ispuniti već 2010., primjerice korištenje 5,75 posto goriva iz obnovljivih izvora u transportu.
Predsjednica saborskog Odbora za razvoj i obnovu istaknula je i da Hrvatska ima samo 48 posto vlastite proizvodnje energije, a da su mogućnosti za proizvodnju biogoriva velike.
U proizvodnji biogoriva mogu se, primjerice, koristiti ostatci od sječe, biogorivo se može proizvoditi na dijelu neobrađenog zemljišta, od poljoprivrednog otpada, stajskog gnoja i drugoga, kazala je Čuhnil procijenivši da bi Hrvatska sada mogla proizvesti oko 1,2 milijuna tona biogoriva.
Ocijenila je da je iskorak u proizvodnji peleta i briketa napravljen, ali da nedostaju poticaji za uporabu te da bi ulaganja u proizvodnju bioplina, a potom primjena u staklenicima i sušarama, mogli unaprijediti poljoprivredu.
Predsjednica saborskog Odbora za razvoj i obnovu također je kazala kako je potrebno osnovati agenciju za biomasu, koja bi objedinjavala podatke i izrađivala planove u vezi s biogorivom.
Naglasila je kako biogoriva ne mogu posve zamijeniti fosilna goriva, ali da mogu pridonijeti zaštiti okoliša, održivom razvoju, smanjenju energetske ovisnosti.
Tajana Krička s Agronomskog fakulteta u Zagrebu navela je kako je EU najveći proizvođač biodizela u svijetu te kako se procjenjuje da će se ta proizvodnja u EU povećati na 12 milijuna tona do 2010. godine.
Napomenula je kako se biogorivo kao aleternativni energent pojavilo uslijed viška žitarica u Europi tijekom 80-tih. Ocijenila je da su netočni sve češći napisi u medijima da se ne želi proizvoditi hrana za ljude nego za strojeve, dodavši da su strojevi u poljoprivredi, a prije toga životinje koje su obavljale neke radove, uvijek koristili energiju, odnosno hranu.
Prvu nacionalna konferencija o biogorivima organizirali su Koordinacija za biogoriva zemalja članica CEFTA-e, saborski Odbor za razvoj i obnovu, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, Regionalna NGV asocijacija za zemlje CEFTA-e, portal www.biogoriva.eu i drugi.