ZAGREB – Na osmu obljetnicu smrti prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana večeras je u Muzeju Mimara predstavljena opsežna fotomonografija pod nazivom "Dr. Franjo Tuđman".
Fotomonografija, koja obuhvaća razdoblje od 1990. do 1999., odnosno od stvaranja hrvatske države do smrti dr. Franje Tuđmana, donosi 500 fotografija iz Hrvatskog državnog arhiva i privatnih zbirki. Objavila ju je Hrvatska uzdanica, a u noj su objavljeni tekstualni prilozi Zdravka Tomca, Andrije Hebranga, Ive Butkovića i Ante Sarića, uredio ju je Veselko Jurić, a predgovor napisao predsjednik udruge Hrvatska uzdanica Ivan Radić.
Jedan od predstavljača fotomonografije i bliski Tuđmanov suradnik dr. Andrija Hebrang je, uz ostalo, istaknuo da je Tuđman stvorio Hrvatsku unatoč protivljenju svijeta. Radio je na njezinom stvaranju pod ucjenama koje je nametnula međunarodna zajednica, a za to je, naglasio je, trebalo puno umijeća, ali i hrabrosti.
Fotomonografija je pravi podsjetnik na sve što je u tih devet godina radio Franjo Tuđman, ostavivši iza sebe državu, a ujedno će poslužiti i njegovim protivnicima da progledaju. Na žalost, rekao je Hebrang, pred nama se nalazi rehabilitacija imena dr. Franje Tuđmana, humaniste i državnika, i na nama, njegovim sljedbenicima je zadaća da se konačno stavi točka na njegovu biografiju.
Mnogima, istaknuo je Hebrang, smeta što je jedino dr. Tuđmanu uspjelo provesti svoju ideju, povjesničara i vizionara, da stvori državu. Od Tuđmanove smrti hrvatski mediji nisu o njemu objavili niti jedan pozitivan članak, kao ni o hrvatskim braniteljima, rekao je te podsjetio da u glavnom gradu Hrvatske – Zagrebu nema spomenika Tuđmanu, utemeljitelju hrvatske države.
Tuđmanovi politički protivnici pripisivali su mu da nije bio demokrat, a on je jedan od onih koji je uveo demokraciju u Hrvatsku, koji ju je uspješno vodio u ratu i poslije rata. Tuđmanu se, nastavio je Hebrang, često prigovara da je sa svojim suradnicima osiromašio Hrvatsku, da je privatizacijom ukinuto 400.000 radnih mjesta, a svjesni smo kakvo je gospodarstvo naslijeđeno – 50 posto ondašnjih poduzeća imalo je veća zaduženja nego što su imali vrijednosti.
Hebrang je podsjetio da je Hrvatska u srpskoj agresiji teško stradala, agresor je u Hrvatskoj ubio 7183 civila, a jednako toliko ubijeno je i hrvatskih branitelja, odnosno vojnika. Unatoč tome, dodao je Hebrang, i danas se govori da je Hrvatska stvorena na ratnom zločinu. Kriminalizira se Domovinski rat i dr. Tuđman, govori se "o zločinima koje je Tuđman tolerirao", ali to su teške neistine. Poznato je, istaknuo je Hebrang, da je dr. Tuđman zagovarao da se kazne počinitelji svakoga zločina. Među Tuđmanovim političkim protivnicima oni su koji mu ne mogu oprostiti što je srušio Jugoslaviju, oni koji, metodama dezinformiranja u svim medijima, u Tuđmanu traže krivca, naglasio je Hebrang. Podsjetivši i na kritike upućene Tuđmanu o podjeli Bosne, ustvrdio je da je ta ideja došla iz Europe.
O velikim Tuđmanovim zaslugama za stvaranje hrvatske države govorio je i Đuro Perica i Ćiro Blažević. Hrvatska uzdanica najavila je da će u Hrvatskoj i diljem svijeta promovirati fotomonografiju te prigodnu izložbe koja ju prati, a čiji je pokrovitelj Hrvatski sabor i Grad Zagreb. Ta je udruga večeras najavila i osnivanje memorijalnog centra dr. Franjo Tuđman.