ZAGREB – Hrvatska 1918. – 2008., knjiga povjesničara Ive Goldsteina koja će ovih dana ugledati svijetlo dana zasigurno će izazvati pažnju ne samo struke, već i šire javnosti jer je knjigom obuhvaćena hrvatska povijest 20-tog stoljeća, stoljeća obilježenog ratovima, totalitarnim sistemima i stvaranjem samostalne države.
Ono što će iz najnovije Goldsteinove kapitalne knjige javnosti biti posebno zanimljivo su poglavlja vezana uz događaje vezane uz Drugi svjetski rat i vrijeme neposredno po završetku najvećeg globalnog sukoba u povijesti čovječanstva do sada. Jutarnji list je, stoga, već objavio dio knjige koji obrađuje posljednje dane ustaške Nezavisne Države Hrvatske te Bleiburgu i Križnom putu.
Spomenuti dio knjige iznimno je važan dio hrvatske povijesti prošlog stoljeća jer se i dan danas, 63 godine od završetka Drugog svjetskog rata, lome koplja u društvu i puku o krvavim događajima ratnog razdoblja između 1941.-1945. Još uvijek su svježa sjećanja o ratu koji je prethodio sudjelovanju Hrvatske u socijalističkoj Jugoslaviji i Domovinskom ratu iz kojeg se rodila samostalnost Lijepe naše, a česte teme u medijima i običnim ljudskim razgovorima su, iz godine u godinu, su partizani, ustaše, Jasenovac, konclogori, Bleiburg, križni putovi, ratni zločini, Goli otok i jednoumlje u svakom pogledu.
Razloge za takvu strast o raspredanju o događajima koji su se zbili prije više od šest desetljeća treba tražiti u povijesnom slijedu turbulentnog 20. stoljeća, a Goldstein je, u svakom slučaju vrlo produktivan domaći povjesničar, dao još jedan opširan prilog u objašnjavanju onog što će još neko vrijeme biti tema za polemike na raznim društvenim razinama, od akademske pa do laičke.