HRVATSKA KOSTAJNICA – Nakon što smo se izvukli iz svakodnevne zagrebačke prometne gužve, krenuli smo na put prema Hrvatskoj Kostajnici, naselju na samoj granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine, udaljenom svega 90-ak kilometara od Zagreba.
Na putu do Kostajnice prošli smo kroz Petrinju, grad koji je prije Domovinskog rata živio punim plućima. Na trgu ispred poznate robne kuće Petrinjke, koja još uvijek nosi ožiljke rata, popili smo kavu i krenuli dalje put Kostajnice. Za jednu kavu u Petrinji treba izdvojiti samo 6 kuna, dok se, primjerice, u centru Zagreba treba izdvojit i dvostruko više.
Još pola sata vožnje i došli smo do Hrvatske Kostajnice, naselja iz 13. stoljeća u kojem danas živi tek dvije tisuće stanovnika. Na putu od Petrinje prošli smo kroz mnogobrojna sela koja su tijekom rata bila jaka uporišta agresora.
U Hrvatskoj Kostajnici do Drugog svjetskog rata gotovo je u potpunosti živjelo hrvatsko stanovništvo. Taj trend se počeo mijenjati poslije Drugog svjetskog rata do 70-ih godina kada raste broj stanovnika pravoslavne vjere, koji su se doseljavali iz susjedne Bosne, dok se nije izjednačio broj hrvatskog i srpskog stanovništva. Kako se na tom području miješalo stanovništvo različitih vjera, saznajemo da se nekada na horizontu moglo nabrojati 13 zvonika i minareta, koji su većinom kroz ratove srušeni.
Odluka da se sve katoličke crkve sruše donesena je 90-ih godina u vrijeme Srpske krajine, kad je to i učinjeno. U Kostajnici je srušena crkva Sv. Nikole biskupa zajedno sa župnim dvorom, srušene su i kapele Sv. Roka, Sv. Ane i Sv. Ilije. Od razaranja nije bila pošteđena niti crkva Sv. Antuna Padovanskog i franjevački samostan.
– Nakon oslobođenja crkva Sv. Antuna Padovanskog i franjevački samostan su obnovljeni, a župa je predana franjevcima na 20 godina – rekao je Tomislav Paunović. Iako grad pokušava živjeti kao i prije, najviše na ratna stradanja podsjećaju neobnovljene, uništene kuće, kojih u Kostajnici ima još mnogo. No, niti poznata Unska pruga danas više nema funkciju koju je imala prije Domovinskog rata.
– Nekada su veze s vlakom bile savršene, kroz Kostajnicu je prolazilo 48 kompozicija, dok je danas upola manje, možda trećina – rekao je Paunović, te dodao da je Unskoj pruzi potrebna potpuna rekonstrukcija. Istaknuo je kako se iz vlaka mogu vidjeti prekrasni krajobrazi jer pruga gotovo do Knina prolazi uz rijeku.
Hrvatsku Kostajnicu su mnogi zapamtili i po Gordanu Ledereru, televizijskom snimatelju koji je u blizini poginuo, a kojem je Kostajnica i podigla spomenik u znak zahvalnosti.
Una dijeli dva svijeta
Rijeka Una dijeli Hrvatsku od Bosanske Kostajnice. Prelaskom preko granice ulazite u potpuno drukčiji svijet. S tržnicama koje nude jeftinu robu, vrijeme kao da je stalo 80-ih godina prošlog stoljeća. Pojeli smo ćevape tek toliko da osjetimo da smo u Bosni i vratili se natrag u udobnost Hrvatske.