ZAGREB – Znanstvenici su utvrdili da klimatske promjene koje na sjeveru tope led, na jugu izazivaju hladne vjetrove. I sjeverni i južni pol izloženi su Sunčevu zračenju i sve većoj razini stakleničkih plinova koji zagrijavaju klimu, ali Antarktika je izložena i djelovanju ozonske rupe koja se tijekom ljeta zadržava visoko iznad tog kontinenta, izvijestio je HRT.
"Prirodne klimatske promjene i globalno zagrijavanje rade zajedno i doveli su Arktik u novo klimatsko stanje u kojem ima mnogo manje morskoga leda", rekao je oceanograf James Overland. Promjene zračnih tlakova i stanjeni stratosferski ozon odgovorni su za jačanje zapadnih vjetrova koji pušu preko Južnog oceana, nešto sjevernije od većeg dijela Antarktike. Ti vjetrovi izoliraju veći dio južnog kontinenta od nekih utjecaja globalnog zatopljenja.
Iznimka je Antarktički poluotok koji se pruža prema Južnoj Americi, gdje su promjene dramatične jer vjetrovi koji štite ostatak kontinenta ne štite i poluotok. Ozonska rupa u stratosferi, uzrokovana uporabom kemikalija koje uništavaju ozon, mogla bi se potpuno popraviti do 2070. jer je, zahvaljujući međunarodnim sporazumima, u uporabi sve manje štetnih kemikalija.
Ozonski omotač štiti Zemlju od Sunčeva zračenja, no oporavak omotača vjerojatno će otvoriti put zagrijavanju središnjeg dijela Antarktike, smatraju znanstvenici.