BERLIN – Zauzimanjem za punopravno članstvo Turske u Europskoj uniji njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier otvorio je u utorak popodne u Frankfurtu na Majni 60. frankfurtski sajam knjiga, na kojem je ove godine zemlja-partner Turska.
"Turska je na putu k pluralističkom i demokratskom društvu i to je vidljivo i u književnosti te zemlje", rekao je Steinemeier. Ustvrdio je da je integracija oko četiri milijuna građana turskog podrijetla, koliko ih živi u Njemačkoj, moguća "tek kad Turska uđe u EU".
Steinmeier je istodobno upozorio na teškoće glede slobode izražavanja mišljenja u Turskoj. "Tu je pred Turskom još dobar dio puta, ali bismo je mi na tom putu trebali poduprijeti", rekao je Steinmeier.
Turski pisac i dobitnik Nobelove nagrade za književnost 2006. Orhan Pamuk je u govoru na svečanosti otvorenja žestoko kritizirao odnos turskih državnih tijela prema slobodi mišljenja. "Sklonost turske države da zabranjuje knjige i kažnjava književnike, na žalost, još nije prevladana", rekao je Pamuk.
Svečanu otvorenju Frankfurtskog sajma knjiga nazočio je i turski predsjednik Abdulah Gül koji ga je i službeno otvorio.
Najveći sajam knjiga na svijetu ove će godine ugostiti 7373 nakladnika iz 100 zemalja. To je nešto manje nego prošle rekordne godine sa 7448 izlagača. Najviše je izlagača, 3337, iz Njemačke, a zatim Velike Britanije 834 i SAD-a 662.
Glavne teme ovogodišnjeg sajma su internet i digitaliziranje knjiga. Sony i Amazon će na sajmu predstaviti nove proizvode za čitanje digitalnog štiva.
Sajam je od srijede do petka otvoren za stručnu, a u subotu i nedjelju i za ostalu publiku. Ove godine se očekuje oko 300.000 posjetitelja.
Prvi "Sajam za knjige" održan je u Frankfurtu na Majni još potkraj 14. stoljeća, ali se "Frankfurtski sajam knjiga" pod tim nazivom neprekidno održava od 1949.
Hrvatska će se predstaviti s tridesetak nakladnika, a na nacionalnom štandu ove će godine od književnika osobno nazočiti jedino Gojko Borić, umirovljenik iz Bonna, suradnik tjednika Fokus i autor knjige "Hrvat izvan domovine-sjećanja političkog emigranta".