MINISTARSTVO vanjskih poslova prijavilo je prije desetak dana tvrtku Coning Državnom odvjetništvu zbog nekvalitetno izvedenih radova obnove i rekonstrukcije njihove zgrade u Zagrebu. Ima li Ministarstvo ikakve izglede da putem državnih institucija dobije zadovoljštinu? Sudeći prema dosadašnjoj sudskoj praksi, kad je u pitanju Coning – nema.
Čačićevo sadašnje poslovno carstvo izgrađeno je velikim dijelom preko neučinkovitog pravosuđa. Coning, odnosno kojekakve tvrtke koje su nosile to ime, izvukle su se bez da su platile stotine milijuna kuna šteta koje su utvrđene u desetak različitih parnica.
Iako su milijunska dugovanja Coning holdinga nastala uglavnom u doba kad je Radimir Čačić bio direktor, nikad protiv njega nije donesena pravomoćna sudska presuda. Štoviše, Radimir Čačić u Račanovoj Vladi postaje ministar javnih radova, obnove i graditeljstva, što je svojevrsna nagrada za takve "poslovne uspjehe"
Tako je, primjerice, još 1999. godine dosuđeno da Coning holding tvrtki Zagorje duguje 9,6 milijuna dolara. Ovrha je na varaždinskom Trgovačkom sudu trajala godinama, da bi 2005. godine bio proglašen stečaj Coning holdinga. Do danas dug nije naplaćen.
Najveći izraelski vjerovnik iz propalog "posla stoljeća", Lime & Stone Industries, tražio je oko milijun dolara od Coning holdinga za isporučeni beton na gradilište u gradu Ashkelonu u Izraelu. Međutim, nakon pet godina parničenja, unatoč urednim dokumentima za isporučen i nikad naplaćen beton, postupak je prekinut. Objašnjenje Visokog trgovačkog suda je bilo da L&S Industries paralelno traži isto potraživanje u zajedničkoj tužbi 70 izraelskih tvrtki protiv Coninga.
A 70 izraelskih poduzeća, koje su zajedno od Coninga tražile oko 25 milijuna dolara duga, također nikad nisu došle do svog novca. Iako su imali pravomoćnu presudu izraelskog suda, konkretno Kotarskog suda u Beer Shevi, varaždinski Trgovački sud nije tu presudu priznao. Objašnjenje je bilo da je za cijeli postupak trebao biti nadležan sud u Hrvatskoj. Nije pomogla ni žalba Visokom trgovačkom sudu, nije pomoglo ni traženje revizije na Vrhovnom sudu, kao ni ustavna tužba. Zbog pitanja nadležnosti sudova Coning nikad nije platio niti taj ogroman dug.
Potraživanja su svojevremeno protiv Coning holdinga prijavili i Tehnička škola Zadar (56,6 milijuna kuna) te Ministarstvo Prosvjete i športa (30,6 milijuna kuna), ali je sve odbačeno zbog zastare. Manju svotu potraživao je i Croatia Airlines.
Uz sve dužnike tu je i varaždinska Porezna uprava koja je od Coning holdinga tražila je 50,3 milijuna kuna. Prema informacijama kojima raspolažemo, niti taj dug nikad nije plaćen.
Iako su dugovanja nastala uglavnom u doba kad je Radimir Čačić bio direktor Coning holdinga, nikad protiv njega nije donesena pravomoćna sudska presuda. Štoviše, Radimir Čačić u Račanovoj Vladi postaje ministar javnih radova, obnove i graditeljstva, što je svojevrsna nagrada za takve "poslovne uspjehe". U vrijeme kad varaždinska Porezna uprava traži stečaj Coning holdinga zbog duga od 50,3 milijuna kuna, Čačić postoje župan. Tako je osoba koja se direktno dovodi u vezu s neplaćanjem milijunskog iznosa Poreznoj upravi zapravo raspolagala novcem njezinih poreznih obveznika.