ZAGREB – Mnogi trgovci su uskočili u vlak porasta cijena energenata i podigli cijene više nego što su trebali, a problematično je što se neopravdano podižu marže tamo gdje postoje državni poticaji, kazao je ministar financija Ivan Šuker na današnjoj sjednici Vlade.
Problematična je činjenica da u slučaju takvog neopravdanog podizanja marži, građani plaćaju dva puta, prvi put za poticaje, a drugi put za sam proizvod čija je cijena previsoka.
Na novinarsko pitanje o tome tko je konkretno taj koji dobiva poticaje, a svejedno previsoko podiže cijene, Šuker nije htio odgovoriti. Također je otklonio mogućnost da bi se te „profitere“ moglo kazniti ukidanjem poticaja koje su dosad dobivali.
Šuker je danas na sjednici Vlade iznio rezultate istraživanja o povećanju cijena dobivene na osnovi rezultata inspekcije napravljene temeljem zapisnika državne uprave, državnog inspektorata i financijske policije u nekoliko većih hrvatskih gradova (Rijeka, Varaždin, Zagreb,). Utvrđeno je da su cijene podjednako rasle u svim ovim gradovima, pa su tako, na primjer u odnosu na prošlu godinu jabuke Idared poskupile za 71% , pecivo za 30%,mlijeko 14%, polubijeli kruh za 25% i sir za 33%. Kazao je i da su voće i povrće iznimno skupi i da ove godine nije bilo uobičajenog sezonskog sniženja cijena.
Na inflaciju od 6,2%, porast cijena prehrane utječe sa 4,2% poena. Značajan je porast cijena proizvoda koji se ne može opravdati porastom cijena troškova. Veleprodajne cijene u principu pokazuju veliki porast. Sve to se dogodilo unatoč tome što je poticaj poljoprivredi od strane Vlade ove godine u odnosu na prošlu ukupno veći za 30%.
Što se tiče marži Šuker je kazao da su one postotno gledajući na nivou prošle godine ili nešto manje. Međutim, njihov nominalni rast je u povećanju od 30-60%. Dakle, nominalni rast marže je daleko iznad postotnog.