SARAJEVO – Vlada Republike Srpske najavila je povlačenje tog entiteta iz sudjelovanja u radu "Elektroprijenosa Bosne i Hercegovine", korporacije kojom se na državnoj razini u BiH upravlja prijenosom električne energije, a vlasti Federacije BiH kao i Ured Visokog predstavnika za BiH (OHR) u tom su pokušaju odmah prepoznali stvaranje vrlo ozbiljnog političkog problema koji može zakomplicirati stanje u cijeloj zemlji.
"Elektroprijenos BiH ovako više ne može funkcionirati", izjavio je Ljubo Glamočić, pomoćnik ministra energetike RS pojašnjavajući novinarima u Banjoj Luci odluku koju je Vlada RS donijela u četvrtak navečer.
Kazao je kako su u Vladi RS krajnje nezadovoljni radom "Elektroprijenosa BiH" ilustrirajući to tvrdnjom kako do danas nije usvojeno izvješće o radu te tvrtke za prošlu godinu niti je usvojen program rada za ovu.
Glamočić je potvrdio i to kako je Ministarstvo energetike RS dobilo nalog pripremiti u roku od trideset dana dokumentaciju potrebnu za uspostavu samostalnog elektroprijenosnog poduzeća koje bi djelovalo na entitetskoj razini. RS bi, prema njegovim riječima, preuzela i upravljanje infrastrukturom za prijenos električne energije koja sada pripada državnoj korporaciji, a nalazi se na teritoriju tog entiteta.
Glamočić je dodao kako bi RS ujedno preuzela obvezu provedbe regionalnog sporazuma o prijenosu električne energije.
Ministar energetike i rudarstva Federacije BiH Vahid Hećo odmah je u petak reagirao na ovakvu odluku konstatacijom kako je u pozadini vjerojatno neka politička nakana.
"Elektroprijenos BiH je organiziran na logičan način i djeluje kroz četiri logična regionalna središta mimo entitetskih granica. Vjerojatno je upravo u tome razlog ovakvih odluka Vlade RS", kazao je Hećo.
Federalni premijer Nedžad Branković upozorio je kako Vlada RS pokušava povući potpuno protuzakonite poteze.
"Elektroprijenos BiH utemeljen je zakonom na državnoj razini pa ga samim tim nije moguće ukinuti odlukom bilo koje vlade već isključivo usvajanjem zakona kojim bi ta tvrtka prestala postojati", kazao je Branković kako ga u petak citira "Dnevni avaz". Nastave li u RS inzistirati na sadašnjim nezakonitim postupcima, najavio je Branković, cijeli će slučaj dospjeti pred Ustavni sud BiH.
Ramiz Mehmedagić, pomoćnik ravnatelja "Elektroprijenosa BiH" zadužen za pravne poslove, tome je dodao kako bi odluku o ukidanju te tvrtke mogao donijeti isključivo Parlament BiH. Za takvo što međutim nikada ne bi bilo potrebne zastupničke većine.
Ured Visokog predstavnika (OHR) na najave iz Banje Luke reagirao je konstatacijom kako je to "vrlo ozbiljna stvar". "Vijeće za provedbu mira u BiH (PIC) na svojoj posljednjoj sjednici jasno je kazalo kako se entiteti nemaju pravo unilateralno povlačiti iz dogovorenih reformi", podsjetila je glasnogovornica OHR-a Ljiljana Radetić. Najavila je kako će o ovom problemu žurno raspravljati i veleposlanici zemalja-članica Upravnog odbora PIC-a.