ZAGREB – Na današnjoj konferenciji za novinare predsjednica Samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević govorila je o pravu radnika na godišnji odmor koje je često neiskorišteno. U Hrvatskoj je to pravo zajamčeno Ustavom Republike Hrvatske i Zakonom o radu, a poslodavci ga često krše. Najčešće se radi o mladim ljudima koji počinju raditi i uopće nemaju godišnji odmor. Isto tako, svaki radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od 18 dana koji se ponekad ne koristi.
Knežević:
Pravo na odmor je medicinska kategorija, naglasila je Ana Knežević. U slučaju da poslodavac sklopi sporazum o odricanju prava na godišnji odmor, odnosno isplati naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora, poslodavac će se kazniti novčanom kaznom za najteži prekršaj(od 61.000,00-100.000,00 kuna). Ako radnicima poslodavac ne omogući korištenje godišnjeg odmora u najkraćem trajanju određenog Zakonom o radu poslodavac čini prekršaj za koji se može kazniti novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000.00 kuna. Ne dobije li radnik pravo na godišnji odmor, može tužiti poslodavca u roku od tri godine. Prema europskim standardima broj dana godišnjeg odmora trebao bi se povećati na 24 dana.
Ako uzmemo u obzir podatke provedenog istraživanja portala Moj posao, odnosno da radnici u prosjeku ne iskoriste oko devet dana godišnjeg odmora, to bi značilo da poslodavcima godišnje „daruju“ 1.777.953.000,00 kuna, rekla je Ana Knežević.
U slučaju da poslodavac ne poštuje odredbe Zakona te onemogućava radnicima ostvarivanje tog prava , sindikat poziva radnike da takve nepravilnosti prijave sindikatu na besplatni broj telefona 0800 200 004. Najgori prijavljeni slučaj do sada je slučaj prodavačica iz Šibenika koje tri godine nisu koristile godišnji odmor.
Naš kazneni sustav stimulira poslodavca na prekršaj. Ako se situacija ne popravi, iduće godine ćemo se obratiti Međunarodnoj organizaciji rada, zaključila je Ana Knežević.