ZAGREB – Nacionalizacijom banaka nadvila se je sjena Karla Marxa nad zapadnom Europom, iako se malo tko libi spominjati njegovo ime u danima kada svijetu prijeti velika globalna recesija zbog hipotekarnih mešetarenja. Ipak, riječ nacionalizacija bila je prisutna u razgovoru kojeg je s britanskim ministrom financija Alistairom Darlingom vodio jedan novinar na radijskoj emisiji BBC-ja. Na novinarovo pitanje da li je Darling mogao zamisliti da će ostati zapamćeni po nacionalizaciji banaka, britanski financ ministar odgovorio je: “Nitko od nas to nije mogao zamisliti”, piše Jutarnji list.
Međutim, pitanje je kako će se stvari razvijati nakon državne intervencije u bankarskom sektoru. To se posebno odnosi na unosne direktorske plače, jer su glavni direktori pet najvećih britanskih banaka ove godine zaradili vrtoglavih 17,2 milijuna funti, odnosno oko 155 milijuna kuna. Najveću je plaću ostvarivao Sir Fred Goodwin, generalni direktor Royal Bank of Scotland, koja je sada u 60-postotnom vlasništvu države. Goodwin je ove godine dobio 5,4 milijuna funti, a u mirovinskom je fondu skupio čak 8,4 milijuna funti.
Trend nečuvenog bogaćenja proširio se od vrha prema dnu bankarskog sustava, a prošle su godine ukupne plaće bankara u londonskom Cityju iznosile 64,7 milijuna funti. Mnogi od tih bankara nisu plaćali porez u Britaniji budući da su imali status nedomicilne osobe, odnosno bili su strani državljani, donosi Jutarnji.
Čini se da će europski model, za razliku od onog ameruičkog, problem rješavati rezanjem direktorskih plača onih banaka koje su dobile državnu pomoć. Drugim riječima podržavljivat će se udjeli u problematičnim bankama.