WASHINGTON – Skupina G-20, koja okuplja najrazvijenije zemlje i nova tržišta, pozvala je na zajednički, koordinirani odgovor na globalnu financijsku krizu, na sastanku održanom na marginama Godišnjeg zasjedanja Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda u Washingtonu.
Ministri financija i guverneri skupine G-20 iskazali su "odlučnost da zajednički rade na prevladavanju financijskog meteža i prodube suradnju na poboljšanju regulacije, nadzora i ukupnog funkcioniranja svjetskih financijskih tržišta", kaže se u priopćenju skupine G-20 objavljenom u nedjelju.
Skupinu G-20 čine članice skupine G-7 sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta i nova velika gospodarstva kao što su Kina, Indija, Brazil, Južna Koreja i Meksiko.
Skupina G-20 istaknula je kako su globalne implikacije sadašnje krize osnažile potrebu za međunarodnom suradnjom i stalnim djelovanjem, u zemljama gdje je to nužno, u ključnim područjima kao što je makroekonomska politika, osiguranje likvidnosti, jačanje financijskih institucija i zaštita depozita.
Članice skupine naglasile su svoju predanost da "rabeći sve ekonomske i financijske alate osiguraju stabilnost i dobro funkcioniranje financijskih tržišta", kao i da "osiguraju usku komunikaciju u svojim akcijama kako djelovanje jedne zemlje ne bi išlo na račun drugih ili stabilnosti cijelog sustava".
Skupina G-20 podržala je priopćenje Međunarodnog monetarnog i financijskog odbora MMF-a (IMFC) u kojem je pozivao na odlučne akcije i "multilateralnu suradnju u obnovi i zaštiti međunarodne monetarne i fiskalne stabilnosti".
"Problemi s kojima smo suočeni danas u globalnoj ekonomiji moraju se riješavati uz sudjelovanje više zemalja, jer ih ne može riješiti samo jedna zemlja ili jedan kontinet", izjavio je nakon sastanka održanog u subotu navečer brazilski ministar financija Guido Mantega, koji predsjedava skupinom G-20.
On je najavio da će se G-20 ponovo sastati 8. i 9. studenoga u Sao Paulu, u Brazilu.
Mantega je naglasio da SAD mora pomoći u koordiniranju promjena u međunarodnim financijama, te da skpina G-7 treba surađivati s novim tržištima.
Iako se očekuje globalno usporavanje gospodarskog rasta, Mantega je istaknuo da će nova tržišta ipak rasti više nego razvijene zemlje u 2009., što će ublažili globalnu recesiju.
Po prvi puta na sastanku skupine G-20 kratko je sudjelovao i američki predsjednik George W. Bush, u pratnji ministra financija Henryja Paulsona i predsjednika središnje banke – Federalnih rezervi Bena Bernankea. Glasnogovornik Bijele kuće Tony Fratto kazao je kako je Bush priznao da je problem počeo u SAD-u, ali je rekao sudionicima da su "svi u tome zajedno".
"Mi to uzimamo ozbiljno i želimo surađivati s vama", istaknuo je Bush, prema navodima Fratta.
U nedjelju su se razgovori financijskih čelnika 185 zemalja svijeta, okupljenih u Washingtonu, preselili u Svjetsku banku, gdje se održava sastanak njezinog Razvojnog odbora, koji vode meksički ministar financija Agustin Carstens i predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick.
Američki ministar financija Henry Paulson na tom je sastanku pozvao na globalno jedinstvo u rješavanju financijske krize, te upozorio da "izolacionizam i protekcionizam" u tome ne mogu pomoći, već mogu samo pojačati rizike i produljiti krizu.