ZAGREB – Predstavnici proizvođača mlijeka koji su danas prosvjedovali ispred Ministarstva poljoprivrede napustili su sastanak s državnim tajnikom Krešimirom Kuterovcem, jer nisu čuli ništa novo, izjavio je nakon prosvjeda predsjednik Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka Stjepan Bistrović.
Nismo čuli ništa novo, niti smo dobili ikakva obećanja za rješavanje problema proizvođača mlijeka, kazao je Bistrović.
Proizvođači mlijeka su poslijepodne prosvjedovali sa tristotinjak traktora ispred zgrade Ministarstva, ispred kojeg su simbolično prolili kantu mlijeka, dio ih se okupio ispred zgrade, a veći dio njih s traktorima kružio okolnim ulicama, a nakon oko sat vremena mirno se razišli.
Riječ je o prvom traktorskom prosvjedu u Zagrebu, ali ako se ovako nastavi, možda neće biti posljednji, izjavio je Bistrović.
Po dolasku ispred Ministarstva Bistrović je novinare upoznao sa zahtjevima proizvođača, a s tim je zahtjevima upoznao u državnog tajnika Kuterovca.
Kuterovac je rekao kako u Ministarstvu nemaju ništa ni protiv prosvjeda, ali kako se problemi mogu rješavati i na sastancima Savjeta za mlijeko u kojem su i predstavnici proizvođača.
Podsjetio je na aktivnosti koje Ministarstvo provodi u sektoru proizvodnje mlijeka – primjerice isplaćene potpore za sušu za 2007. u iznosu od 450 milijuna kuna, povećanoj cijeni mlijeka u 2007. za deset posto, nedavno donesenu Uredbi o ciljnoj cijeni mlijeka (koje će omogućiti povećanje cijena za 6,7 posto), itd.
No, još dok su to slušali predstavnici prosvjednika napustili su sastanak s državnim tajnikom, objašnjavajući da nisu čuli ništa novo.
Proizvođači su Ministarstvu uputili osam zahtjeva u kojima uz ostalo traže povećanje proračuna za poljoprivredu, te cijenu plavog dizela od 3,5 kune po litri (trenutno je cijena 5,60 kuna). Traže i povrat neiskorištenih kapitalnih ulaganja za postojeća gospodarstva, rast premije za mlijeko sukladno povećanju rasta cijena mlijeka od 16,8 posto, legalizaciju objekata za proizvodnju mlijeka, reprogram kredita komercijalnih banaka, da im se zakonski omogući jedan hektar zemlje za jedno uvjetno grlo, te obuzdavanje troškova u svim segmentima, a ne samo cijene mlijeka.
"Tražimo da Vlada i Ministarstvo preuzmu odgovornost i predložene zahtjeve rješe što brže i u potpunosti ili ćemo iskoristi sve opcije u borbi za opstanak", poručili su prosvjednici.
Bistrović je kazao kako se problemi rješavaju djelomično.
Htjeli bi jeftiniju hranu, a to je nemoguće ako seljak nema zemljište, kazao je navodeći kako zakon o poljoprivrednom zemljištu ide u prvo čitanje, a nije u formi o kojoj se raspravljalo na Povjerenstvu.
Što se tiče cijene mlijeka, Bistrović je kazao kako su zadovoljni trenutnom cijenom mlijeka koje je regulirana Uredbom. "Ali ako nam se ne omogući hektar zemlje po jednom uvjetnom grlu, ako se ne legaliziraju objekti, ako se budu dizali ulazni troškovi, prestati s proizvodnjom mlijeka", poručio je.
Upozorio je i na problem uvoza mlijeka bez laboratorijskih kontrola iz BiH i Srbije koje ne može parirati domaćoj proizvodnji.
Proizvođači mlijeka iz Varaždinske i Međimurske županije na prosvjed su krenuli prijepodne iz Turčina, kraj Varaždina, a iz Karlovačke županije iz Karlovca, a njima su se putem pridružili i proizvođači iz Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke i Zagrebačke županije.