ZAGREB – Početkom prosinca iz tiska je u izdanju Društva za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije "Tkalčić" izašao dvanaesti broj godišnjaka "Tkalčića" za 2008. godinu.
Vrlo opsežan sadržaj na 790 stranica donosi rasprave i članke razvrstane u pet skupina ili odjeljaka: povijest osoba, povijest ustanova, osvrti, prikazi knjiga i ljetopisni dio.
U prvom dijelu nalaze se tri rasprave vezane uz pojedine godišnjica. Miroslav Akmadža o 110. obljetnici rođenja bl. Alojzija Stepinca piše o ozračju u redovima komunističke vlasti nakon Stepinčeve smrti i načinu na koji su pratili sve što se događa u Katoličkoj crkvi u svezi s pokojnim kardinalom Stepincem. Ante Sekulić, u povodu 45. obljetnice smrti zagrebačkoga kanonika dr. Kamila Dočkala piše o njegovoj duhovnoj, uljudbenoj i povjesničkoj ostavštini hrvatskom narodu. U povodu 120. obljetnice rođenja i 30. obljetnice smrti dr. Dragutina Kniewalda Miho Demović predstavlja život i djelo tog vrsnog profesora zagrebačkoga Bogoslovnog fakulteta. U nastavku Agneza Szabo podsjeća na izvanrednu osobnost prvoga vrhbosanskoga nadbiskupa dr. Josipa Stadlera, danas sluge Božjega. Stjepan Kožul, izazvan nekim trajno neriješenim pitanjima iz života poznate hrvatske novinarke i književnice Marije Jurić Zagorke, precizno utvrđuje porijeklo njezinih roditelja, ustanovljuje tijek njezina života i života njezine obitelji, te daje ključ za čitanje njezinih autobiografskih tekstova. O značajnoj srednjovjekovnoj obitelji Čupora Moslavačkih u rodoslovnoj raspravi Pavao Maček predstavlja dio njihova rodoslovlja i mjesto zagrebačkog biskupa Demetrija Čupora u njemu. Stjepan Razum sastavio je životopis Andrije Novosela, pokojnoga člana društva "Tkalčić" i uz taj životopis predstavlja rod Novosela iz Desinca kod Jastrebarskog.
U drugom dijelu nalazimo šest priloga. Stjepan Razum predstavlja rukopis poznatoga povjesnika i zagrebačkoga kanonika Baltazara Adama Krčelića o Zagrebačkom sjemeništu iz 1754. godine, te opisuje početke ove značajne ustanove zagrebačke Crkve. Godišnjak "Tkalčić" i ovog puta daje priliku mladima te objelodanjuje diplomski rad Tomislava Pugelnika koji je obradio zidne slike u ljetnoj blagovaonici pavlinskoga samostana u Lepoglavi. Miroslav Akmadža piše o odnosu katoličkih i pravoslavnih svećenika, bogoslova i redovnica te muslimanskih vjerskih službenika prema izborima koji su održani 1963. u komunističkoj Jugoslaviji. Kao prilog obilježavanju 40. obljetnice župe sv. Josipa Radnika u Galdovu (Sisak), Lojzo Buturac opisuje povijest kapele Sv. Filipa i Jakoba u naselju Palanjek, koja pripada navedenoj župi. Pavao Crnjac opisuje pak kapelu "Tijelo Gospodnje" ("Corpus Domini") na Trešnjevki u kojoj se obavlja sveudiljno klanjanje Presvetom Oltarskom Sakramentu. U posljednjem prilogu u ovom dijelu Jasna Požgan daje sažeti prikaz povijesti župe Štrigova u Međimurju, s posebnim osvrtom na XX. stoljeće. Treći odjeljak "osvrti" novost je u godišnjaku. Tu su objavljene dopune četveroknjižja Stjepana Kožula "Svećenici bjelovarskoga kraja", do kojih je pisac došao godinu dana nakon njegova objavljivanja, dok Gustav Kuzmić daje svoje svjedočanstvo o svojoj zatvorskoj kazni, o kojoj je u prethodnom godišnjaku pisao Stjepan Razum. U četvrtom odjeljku objelodanjeni su prikazi i ocjene raznih knjiga, među kojima su i one koje je društvo "Tkalčić" objelodanilo prošle godine. U završnom dijelu godišnjaka nalazi se Pravilo Društva, ljetopis, te popis svih članova.