ZAGREB – Najnoviji broj Glasa Koncila s nadnevkom Dana života (nedjelja 1. veljače) i uz Dan života objavio je intervju s predsjednicom Svjetske alijanse žena za život i obitelj prof. dr. Olimpijom Tarziom.
Docentica bioetike na Višem institutu za žene Europskoga sveučilišta u Rimu, suosnivačica talijanskog pokreta "Za život" i promicateljica Manifesta Novoga feminizma na koji je enciklikom "Evanđelje života" (EV) pozvao papa Ivan Pavao II, čitateljima Glasa Koncila rado je predstavila značenje i ulogu toga Manifesta rekavši između ostalog: "u mnoštvu ljudskih odnosa postoji duboka i jedinstvena povezanost: ona između majke i njezina još nerođenog djeteta. Ako se usredotočimo na tu povezanost, ako ženi pomognemo svratiti pogled prema začetom djetetu, čuti njegov nečujni glas, vraćamo joj njezinu specifičnu ulogu one koja se brine za drugoga, prije svega onoga slabijeg i nezaštićenog… ako se pak prekine ta povezanost, duboko se narušava jedna od najvažnijih ravnoteža koja stoji u samom temelju čovječanstva. Tu povezanost, ponekad izvanredno hrabru, često proživljenu u tišini, više puta nadglasa buka nekolicine bučnih koji zauzimaju radikalan stav protiv života, prisvajajući si pravo govoriti u ime svih žena".
"Ima ljudi koji na nas gledaju normalno, a nažalost ima i onih koji djecu gledaju kao komade, brojeve a to je podcjenjivanje i uvreda. Ali u Hrvatskoj se ne štiti obitelj. Pronatalitetna politika je samo deklarativna, a ostalo ništa nije riješeno. Kad bismo gledali na politiku i njezina rješenja i njezina obećanja, nikad ne bismo imali djecu. Hrvatska država ne ulaže u prave vrijednosti, zapostavlja se obitelj, a ulaže u sporedne stvari" – riječi su Dragutina Sedlara, oca devetero djece i jednoga od sugovornika iz priloga Vlade Čuture s obiteljima s više djece okupljenih na redovitom susretu koji se ove godine održao u Varaždinu.
Prilozima su popraćeni i najaktualniji prošlotjedni događaji Crkve u Hrvata. Središnji događaj – slavlje Molitvene osmine za jedinstvo kršćana koje je uz predstavnike pojedinih vjerskih zajednica i Crkva te brojnih vjernika održano diljem Hrvatske, prilozima su popratili novinari i dopisnici lista. U cijelosti je objavljeno priopćenje s XI. redovnog godišnjega zajedanja biskupa HBK-a i BK BIH-a također i otvoreno pismo dr. Davora Vidasa upućeno hrvatskim i slovenskim političarima o rješavanju graničnog spora između Hrvatske i Slovenije.
Među redovitim praćenjem najvažnijih događaja Crkve u svijetu izdvaja se prilog Darka Grdena o Papinom dokidanju izopćenja četvorice biskupa iz "Svećeničkog bratstva sv. Pija X" što je izazvalo jednu od najžešćih reakcija na Papine poteze, osobito među Židovima.
Uz članke kolumnista redovitih rubrika "Upoznajmo Bibliju", "Tragom djela i misli apostola Pavla", "(Pri)govor znanosti", "Naši razgovori" i drugih izdvaja se onaj dr. Pavla Brajše u "Malim bračnim savjetima" u kojem analizira pojavu bračnog mobinga komunikacijom a zatim i članak novopokrenute rubrike "O invaliditetu osobno" u kojem Slađan Livnjak pojašnjava autizam.
Iz reportaže čitatelji će upoznati aktivnije župljane župa Rakalj i Krnica u Istri koja je, između ostalog, zbog svoje bogate arhitekture još jedan dokaz bogate i raznolike kulturne baštine naše domovine – kako očuvati ne samo kulturnu, nego našu cjelokupnu – i materijalnu i duhovnu baštinu otkrivaju mladi novinari Gasa Koncila u svojoj redovitoj rubrici "Mladi mladima".
Povod komentaru je činjenica da je duhovna, religijska, vjerska komponenta pluralnog američkog društva u inauguracijskoj svečanosti 44. predsjednika SAD-a Baracka Obame ravnopravno došla do izražaja s ostalim komponentama suvremenog američkog društva, a istodobno u hrvatskom društvu sve su češće pojave medijskog dovođenja u pitanje vjere i vjerskih stavova. Tako su npr. mediji u Hrvatskoj promptno prenijeli vijest o kampanji koju je u Velikoj Britaniji pokrenuo Richard Dawkins sa sumišljenicima s kojima želi uvjeriti suvremenike da Boga nema. U komentaru se Miklenić osvrće na još nekoliko primjera u više medija a koji održavaju nepoštivanja vjere i religije kao društvene činjenice – a što pokazuje koliko smo daleko od američke razine pluralnosti i demokratičnosti pokazane na inauguraciji.
Najnoviji broj Glasa Koncila obogaćen je s dodatne 32 stranice mjesečnog magazina "Prilika" čiju temu s naslovnice "Vjernici laici, vrijeme je za buđenje!" potpisuje prof. dr. Stjepan Baloban.