ZAGREB – U pedesetome ovogodišnjem Glasu Koncila s nadnevkom 14. prosinca novinar Tomislav Vuković detaljno je izvijestio sa znanstvenoga skupa u Lepoglavi "Kardinal Alojzije Stepinac – svjedok vremena i vizionar za treće tisućljeće" gdje su istaknuti hrvatski znanstvenici i pravni stručnjaci s različitih motrišta govorili o bl. Stepincu i skup zaključili prihvaćanjem izjave kojom od Vlade ili Hrvatskog sabora traže promjenu određenih zakonskih odredaba čime bi se omogućila revizija sudskog procesa protiv bl. Stepinca i svih hrvatskih domoljuba, odnosno revizija svih namještenih političkih procesa iz doba komunizma.
Na poruke odaslane s toga skupa kao i na sadržaj spomenute izjave, čije najvažnije dijelove tjednik prenosi, osvrnuo se i komentator Ivan Miklenić. Analizirajući i reakciju medija na lepoglavski skup, koji su ili prešutjeli ili o njemu izvijestili bez spomena izjave i zahtjeva upućenih od strane znanstvenika, Miklenić nije želio spekulirati hoće li zahtjevi biti prihvaćeni ali je istaknuo iznimnu važnost toga događaja u sadašnjem povijesnom trenutku hrvatskoga društva u kojem, piše on "odsutnost političke volje, nespremnost odgovarajućih državnih tijela te pristranost većine medija, uključujući i javnu televiziju, onemogućuju da se stvarno rehabilitiraju nevine žrtve, da se ispravi povijesna nepravda, da objektivna istina o njima i njihovu djelovanju bude općeprihvaćena i ugrađena kao povijesna pouka za budućnost i boljitak hrvatskog društva".
Kakva je recepcija kardinala Stepinca u suvremenoj francuskoj javnosti i koliko su takvoj recepciji pridonijeli francuski političari i povjesničari u razgovoru s Ines Sabotič čitateljima je u rubrici "Intervju" otkrio bivši francuski veleposlanik u Hrvatskoj dr. Georges-Marie Chenu. Između ostalog dao je i svoj prijedlog o mogućim inicijativama kojima bi se ne samo u Francuskoj, već i na općesvjetskoj razini bolje upoznao Stepinčev život i njegovo djelovanje prihvatilo u svojoj pravoj vrijednosti i istini.
U pregledu svjetskih crkvenih zbivanja list donosi katoličke reakcije na iznenadnu smrt moskovskog patrijarha i prvaka najbrojnije pravoslavne Crkve Alekseja II., a najaktualnijem događaju Zagrebačke nadbiskupije, koja je prvi puta u svojoj više od devet stoljeća dugoj povijesti dobila nositelje službe trajnog đakonata, posvećen je naslovni prilog lista. U njemu se također gotovo u cijelosti prenosi homilija zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića s misnog slavlja iz zagrebačke katedrale u kojem su zaređena sedmorica supruga i očeva za trajne đakone. U povodu Nedjelje Caritasa čitatelji mogu pročitati poruku predsjednika Hrvatskog Caritasa, biskupa Josipa Mrzljaka. U rubrici "Susret" Brankica Lukačević predstavila je angažiranu karitativku s. Stanislavu Vidačković iz Slavonskoga Broda. Promišljanje uz vrijeme adventa u prigodnoj rubrici "Adventska sučeljavanja" naslova "S-trpljen" potpisuje Rafael Rimić; pravnik i kolumnist rubrike "Propisi-pravo-pravda" Stjepan Androić pita "Tjera li sindikat Hrvatsku u krizu?"; najaktualnije društvene događaje u rubrici "Zapažanja" komentira Đurđica Ivanišević Lieb dok je u rubrici "Vjernici laici aktivni u Crkvi" Tanja Baran predstavila aktivnu vjernicu župe sv. Antuna Padovanskog u zagrebačkim Sesvetskim Selima, stomatologinju Anku Kvesić-Jurišić. Župljane okupljene oko brojnih i raznovrsnih aktivnosti u župi Presvetoga Trojstva u Rovišću nedaleko od Bjelovara u reportaži je predstavio Vlado Čutura, a u potrazi za hvalevrijednim inicijativama Hrvata izvan domovine novinar Tomislav Vuković piše o nedavno otvorenom Muzeju sakralne umjetnosti mađarskih Hrvata u Prisiki čiji izlošci i knjižnica s gotovo 3000 knjiga "govore" o vjerničkom životu Hrvata u Mađarskoj.