ZADAR – Tužno je i s nevjericom u Zadarskoj nadbiskupiji i Ordinarijatu primljena vijest o iznenadnoj smrti akademskog kipara i slikara Petra Kazije, autora Križa mladih Zadarske nadbiskupije koji je dugi niz godina s nadbiskupijom surađivao u mnogim projektima. Svoj je zemaljski život zaključio izradom iznimnog i vrijednog, a sad se pokazalo i za njega samog simboličkog projekta: Križa mladih Zadarske nadbiskupije koji će se nalaziti i u bogoslužnom prostoru Susreta hrvatske katoličke mladeži u Zadru 2010. g.
Petar Kazija je od posljedica srčanog infarkta preminuo 15. prosinca u 61. godini života, a pokopan je u srijedu 17. prosinca u rodnim Pakoštanima gdje je u župnoj crkvi Uzašašća Gospodinova misu zadušnicu predvodio don Zdenko Dundović, nadbiskupijski povjerenik za mlade i izaslanik zadarskog nadbiskupa. Nadbiskup je izrazio sućut obitelji i zahvalio za sva dobra koja je preminuli umjetnik svojim djelima učinio. Kazija potječe iz brojne obitelji, ima još dva brata i pet sestara, od kojih je sestra Mirjana redovnica. Sprovodni obred na groblju predvodio je pakoštanski župnik mons. Ivan Čolak. Iskreni domoljub Kazija bio je i hrvatski branitelj te je pokopan uz počasti Hrvatske vojske, u pratnji hrvatskih vojnika i uz počasne plotune. Njegov lijes je bio prekriven hrvatskom zastavom a ispraćen je i uz hrvatska odličja koja je na jastučiću nosio vojnik, a zbog zasluga su mu dodijeljena kao hrabrom sudioniku Domovinskog rata. "Ispraćamo dušu čovjeka koji je svoj život darovao da bi drugi živjeli. Za sobom je ostavio i puno djela kao umjetnik. Fascinirala me njegova zauzetost oko križa. Toliko križeva je Petar napravio. Živio je s takvim žarom oko Križa. To nije za ništa. Iza toga se krije nešto što je bolje ostaviti čovjekovoj intimi na razmišljanje i ne izgovarati riječi, da se tumačeći ne pogriješi u veličini takve Petrove zauzetosti za križ", rekao je don Zdenko Dundović. Kazija je autor križa i za bavarsku katedralu, za zadarsko sjemenište je za Domovinskog rata izradio križ od maslinova drva, za Križ mladih je imao još toliko ideja, u Starigradu je podigao veliki križ. U ime Hrvatskog društva likovnih umjetnika Zadar na groblju se od akademskog umjetnika oprostio Konstantin Kostov, a u ime Kazijinih suboraca Ašli Minak.
Kaziju je resila izuzetna jednostavnost, skromnost, srdačnost, topao pristup čovjeku; nesebičnost, otvorenost, spontanost, lakoća u komunikaciji. Cijenio je i volio ljude, domovinu koju je predano branio, Boga kojeg je počastio svojim velikim umjetničkim opusom kipova, kamena temeljaca, križeva, slika; autor je i sedesa na kojem je Ivan Pavao II. predvodio molitvu na Forumu za svog pohoda Zadru 2003. g., a sad se nalazi u zadarskoj katedrali. Kazija je u svom skromnom ateljeu, radionici kod zadarske Marine u jednostavnosti materijalima interpretirao i skladno predstavljao, povezivao simbole.