ZADAR – "Sveti Zoilo i drugi zaštitnici" naziv je izlaganja crkvenog povjesničara i kanonika Stolnog kaptola sv. Stošije mons. dr. Eduarda Peričića koje je održao u dvorani Znanstvene knjižnice u Zadru u utorak 16. prosinca, na blagdan sv. Zoila, tog najmanje poznatog zadarskog zaštitnika koji je u Zadru nekad bio vrlo čašćen.
U molitvi ga se zaziva kao presvetog ispovjednika. Sv. Zoilo bio je svećenik i provodio je sveti život poniznog pokornika u maloj kolibi u močvarnom kraju kod Akvileje. Poslije svog slavnog mučeništva sv. Krševan mu je u snu javio gdje se nalazi njegovo u more bačeno tijelo. Zoilo se uputio i pronašao Krševanovo tijelo i uz njega odsječenu glavu.
Doživio je duboku starost a da mu se nije ispunila želja za mučeništvom jer je kršćanstvo u 4. st. dobilo slobodu za cara Konstantina. Zoilovo tijelo je bilo pokopano u jednoj crkvi u Akvileji odakle se njegovo štovanje nastavlja u Udinama i drugim gradovima Italije. Relikvije sv. Zoila, s onima sv. Krševana, 649. g. su prenesene u Zadar i u mramornoj urni položene u crkvu sv. Marije Velike, kasnije sv. Šime. Zadrani su doživjeli njegovu zaštitu i uslišanja te su ga izabrali za svog zaštitnika.
"Nije bilo crkve u kojoj nije bila njegova slika ili kip izložen javnom štovanju. Na oltarnoj pali iz 1399. g. na velikom oltaru katedrale naslikan je cjelovit lik sv. Zoila u svećeničkom ornatu s natpisom: sv. Zoilo, ispovjednik", istaknuo je dr. Peričić. U 14. st. u crkvi sv. Krševana podignut je oltar na kojem je slika sveca iz 1307. g., a u 18. st. u toj je crkvi podignut kip sv. Zoila s drugim zadarskim zaštitnicima, sv. Šimom, Stošijom i Krševanom, koji se nalaze za glavnim oltarom.
U 16. st. sarkofag sv. Zoila ugrađen je u jedan od četiri oltara crkve sv. Marije Velike. God. 1622. nadbiskup Stella je proveo pravnu rekogniciju svečevih moći, odredivši prije toga trodnevni post i molitve. Otvorio je svečev sarkofag u nazočnosti gradskih vlasti i klera. U sarkofagu je bio i drugi kovčeg s kostima sveca, a u srebrnom relikvijaru svečeva glava. Tu su bili i spisi koji su potvrđivali autentičnost relikvija koje su svečano i uz veliko slavlje prenesene u zadarsku katedralu 16. prosinca 1622. g. U spomen na prijenos svečevih relikvija zadarska je Crkva svake godine 16. prosinca slavila blagdan prijenosa svečevih moći slavljem u gradu i nadbiskupiji, a od davnih vremena glavna svetkovina sv. Zoila slavila se 23. prosinca, na dan njegove smrti.