VATIKAN- Nacionalne uskogrudnosti, špekulacije, potrošački mentalitet, korupcija i vojni izdaci su u temelju sablazni gladi u svijetu, kaže se u poruci pape Benedikta XVI. za svjetski dan hrane objavljenoj 16. listopada.
Uzrok nedostatka hrane za sve su pogrešne vrednote na kojima se temelje međunarodni odnosi, upozorio je Benedikt XVI. u poruci Jaquesu Dioufu, direktoru Organizacije ujedinjenih naroda za prehranu i poljoprivredu (FAO), upućenoj prigodom Svjetskog dana hrane, koji se ove godine obilježava na temu "Prehrambena svjetska sigurnost: izazovi klimatske promjene i bio-energije". Papa zahtijeva da međunarodna zajednica poduzme odvažne mjere koje poštuju dostojanstvo ljudske osobe.
Sredstva i izvori na raspolaganju današnjem svijetu mogu opskrbiti dovoljno hrane kako bi se zadovoljile rastuće potrebe svake osobe, ustvrdio je Benedikt XVI., pitajući: zar je nemoguće izbjeći da brojne osobe do iznemoglosti pate od gladi? Brojni su razlozi što često u svijetu istodobno vladaju i obilje i nestašica: nezaustavljiva utrka u potrošnji, nevoljkost da se obuzdaju sebičnosti država i skupina zemlja.
Papa zahtijeva da se konačno stane na kraj razuzdanoj špekulaciji koja utječe na cijene i potrošnju. Osim toga, nepostojanje pravilnog upravljanja prehrambenim izvorima, prouzročene korupcijom u javnom životu i rastom ulaganja u oružje i vojne tehnologije na štetu primarnih potreba osoba imaju veoma važnu ulogu u prehrambenoj krizi.
Svi ti razlozi, istaknuo je Sveti Otac, proizlaze iz pogrešnoga shvaćanja vrednota na kojima bi se morali zasnivati međunarodni odnosi. Izvjesno ponašanje uvriježeno u suvremenoj kulturi na poseban način povlašćuje utrku za materijalnim dobrima, zaboravljajući na pravu narav ljudske osobe i njezinih iskonskih težnji. Ishod toga je, piše Papa, nesposobnost brojnih da se zauzmu za potrebe siromašnih.
Učinkovita borba protiv gladi zahtijeva više od jednostavnog znanstvenog proučavanja kako bi se sučelilo s klimatskim promjenama a poljoprivredu u prvom redu namijenilo prehrambenoj svrsi. Stoga treba ponovno otkriti vrijednost ljudske osobe, u njezinoj individualnoj i zajedničkoj dimenziji, iz temelja obiteljskoga života.
Papa zahtijeva zauzimanje u promicanju stvarne socijalne pravde u odnosima između naroda. A to zauzimanje od svakoga zahtijeva svijest da su stvorena dobra namijenjena svima te da gospodarski život u svjetskoj zajednici mora biti usmjeren prema dijeljenju dobara, prema njihovoj trajnoj uporabi i pravednoj raspodjeli materijalnih blagodati. Svjetski dan hrane, primijetio je Benedikt XVI., ove se godine obilježava u teškom trenutku za prehrambeno stanje u svijetu.
S jedne strane, čini se da raspoloživa hrana ne može zadovoljiti potražnju, s druge pak, klimatski uvjeti dovode u opasnost preživljavanje milijuna osoba, prisiljenih napustiti vlastitu zemlju u potražnji za hranom. Stoga je važno da FAO može odgovoriti sa solidarnošću oslobođenom od bilo kakovog uvjetovanja u službi općega dobra. Zaključujući poruku, Papa svoje misli upravlja domorodačkim zajednicama, zahtijevajući da im se jamči "pristup zemlji" kako bi se poduprlo poljodjelce.