VATIKAN – Neka kršćani i Židovi daju zajedničko svjedočanstvo Božje ljubavi, u svijetu koji je često obilježen siromaštvom, nasiljem i iskorištavanjem, rekao je papa Benedikt XVI. susrevši se s 30. listopada s članovima Međunarodnog židovskog vijeća za odnose s drugim religijama (IJCIC), koje vodi rabin David Rosen.
Papa je istaknuo kako između katolika i Židova postoji sve veće razumijevanje, te ponovno potvrdio zalaganje Crkve u ostvarenju načela najavljenih u povijesnoj deklaraciji Drugoga vatikanskog sabora Nostra aetate, koja odlučno osuđuje sve oblike antisemitizma. Taj je dokument bio važan oslonac u dugoj povijesti katoličko-židovskih odnosa, te je poziv na obnovljeno teološko razumijevanje odnosa između Crkve i židovskoga naroda, napomenuo je Papa.
S druge strane, kazao je nadalje Sveti Otac, i Židovi su pozvani otkriti što im je zajedničko s onima koji vjeruju u Gospodina, Boga Izraela.
On se objavio kroz svoju riječ, koja je svjetlo na našemu putu i daruje nam novi život. Ta nas Riječ potiče da damo zajedničko svjedočanstvo Božjega milosrđa, istine i ljubavi, napomenuo je Papa te dodao kako je riječ o bitnoj službi u našemu dobu kojemu prijeti gubitak duhovnih i moralnih vrednota koje jamče ljudsko dostojanstvo, solidarnost, pravednost i mir.
U našemu nemirnom svijetu, tako često obilježenome siromaštvom, nasiljem i iskorištavanjem, dijalog među kulturama i religijama treba uvijek sve više gledati kao svetu dužnost onih koji se zalažu u izgradnji svijeta dostojnoga čovjeka. Sposobnost uzajamnoga prihvaćanja i poštovanja, te izražavanja istine u ljubavi, bitna je za nadvladavanje razlika, sprječavanje nerazumijevanja i izbjegavanje uzaludnih sukoba, istaknuo je Papa.
Međutim, dijalog je ozbiljan i iskren samo onda kada poštuje razlike i priznaje druge upravo u njihovoj različitosti, rekao je nadalje Benedikt XVI. te dodao: Iskrenome je dijalogu, s obje strane potrebna, kako otvorenost, tako i čvrsti osjećaj za identitet, kako bi svakome omogućio da se obogati darovima drugoga. Papa se potom spomenuo susreta sa židovskim zajednicama, održanih u posljednjih nekoliko mjeseci u New Yorku, Parizu i Vatikanu, te kazao kako oni odražavaju napredak u katoličko-židovskim odnosima.
Rabin Rosen zahvalio je Svetoj Stolici za njezino zalaganje protiv svakoga oblika antisemitizma, te izrazio zadovoljstvo zbog objašnjenja vezanoga uz promjene u molitvi za Židove u liturgiji Velikoga petka. Osim toga, ponovno je zatražio da se znanstvenicima omogući pristup vatikanskim arhivima i dokumentima koji se odnose na nacifašističko razdoblje, te izrazio solidarnost zbog protukršćanskoga nasilja u Indiji, Iraku i u jugoistočnim područjima Azije.