ZAGREB – U dvorani Ženske opće gimnazije Sestara milosrdnica u Zagrebu u organizaciji udruge "Žene u Domovinskom ratu" predstavljena je knjiga "Žene u Domovinskom ratu: Snaga ljubavi – činiti dobro 5". Knjiga govori o svjedočanstvima žena Petrinje. Predstavljanju knjige, koje je ujedno bilo prigoda za druženje vjernika Zagreba i Petrinje, nazočio je i zagrebački pomoćni biskup Vlado Košić, autor uvodnog slova.
Predsjednica udruge "Žene u Domovinskom ratu" i urednica izdanja Marija Slišković predstavila je djelatnost udruge, te sam izdavački projekt. Pokrećući projekt u sklopu biblioteke "Domovina" željelo se zabilježiti što se događalo ratnih godina. U prvoj knjizi zapisana su svjedočanstva žena Zagreba, koje premda nisu bile na prvoj liniji bojišnice, pokrenule su niz mirovnih inicijativa. Slijedile su knjige svjedočanstava žena Osijeka, Zadra, te posljednje dvije Siska i Petrinje. Bogoslov Zagrebačke nadbiskupije Ivan Grbešić, rodom iz župe Gora, trenutačno student teologije na Papinskom lateranskom sveučilištu iznio je dirljivo sjećanje na djetinjstvo uznemireno bujicom zla početkom devedesetih. Vera Jurčević u osvrtu na knjigu istaknula je kako ona sadrži 32 svjedočanstva, 32 tople ljudske priče, priče koje mole da se ne zaboravi. Tonka Pezelj istaknula je kako su sve riječi napisane u knjizi riječi stradanja i patnje, ali i vrijeme velike ljubavi i velikog ponosa. Bilo je to vrijeme snage da se sve izdrži, bilo je vrijeme jakoga cilja, čistoće naših težnji, a snaga je bila u našoj ljubavi.
Biskup Košić izrazio je zahvalnost i udivljenje Mariji Slišković koja je pokrenula projekt bilježenja svjedočanstva, te župljankama župa Hrastovice i Petrinje kojima je bio župnik u ratu, a koje su dale svoje svjedočanstvo u knjizi. Dani su to koje u srcu nosim kao posebno vrijeme, i drago mi je da sam mogao zajedno s tim dobrim ljudima nositi križ i vjerovati i buditi nadu, i više primati, nego davati u tim susretima u tijeku Domovinskog rata, istaknuo je biskup Košić te kazao kako interpretacije mogu biti različite, ali događaj se ne može poreći, o tome svjedoče ljudi. Stoga je dobro da se to spominje, jer imamo na što biti ponosni. Biskup Košić je istaknuo kako je u susretu s tekstovima u knjizi ostao zadivljen koliko se iz tih zapisa dade iščitati vjera, tako snažna u srcima tih žena. Žene su na poseban način otkrile da su moliteljice, te zaključio kako je njihova molitva upućena Bogu kad je najteže, kad se strepi, ali i kad se njeguje nada koja se ne smije ugasiti.