ZADAR – "Susret hrvatske katoličke mladeži jedna je od poklonjenih mogućnosti da svatko od nas svoje poslanje i poziv s mladima ispuni ili počne", poručio je povjerenik za pastoral mladih Varaždinske biskupije Damjan Koren svećenicima na svećeničkoj rekolekciji Zadarske nadbiskupije održanoj u srijedu 15. listopada u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa Zmajević u Zadru.
Što, zašto i kako govoriti o pastoralu mladih – ta je pitanja postavio predavač pozvan da sudjeluje na rekolekciji kako bi predstavio iskustva svoje biskupije u organizaciji SHKM-a koji će se u Zadru održati 2010. g.
Vlč. Koren je naglasio važnost postojanja zajednica mladih u župi, budući da se upravo u pastoralu mladih osjeća nemoć i nesnalaženje u radu. Smatra da su uzroci tome "svjetovne" i "crkvene" naravi. Društvo karakterizira kompleksnost postmoderne, svi su spremni brzo i lako osuditi ponašanje mladih, a premalo se pozornosti pridaje uzrocima, smatra vlč. Koren. "Osuđujemo krizmanike i djecu da su neposlušni i ne dolaze na misu, a ne gledamo činjenicu da ni roditelji ne idu na misu", upozorio je vlč. Koren.
Izložio je i nekoliko značajki postmoderne: roditelji su prije dozirali informacije koje su dolazile do djece, a danas je medijska premreženost i dostupnost Interneta, igara, serija. Nestala su zajednička središta vrednota: "Danas je centar vrednota: Radim ono što mi koristi, sad i odmah! Svatko izabire svoje vrednote, sadašnje nove imaju istu vrijednost kao stoljetne, provjerene", upozorio je vlč. Koren.
Nestala su ograničenja, što počiva na logici konzumizma: sve mogu i moram imati; konzumira se ponuda reklame, i po cijenu destrukcije. "Postmodernizam je izmijenio kategorije vremena. Biblija uči da je vrijeme spoj prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Čovjek traži smisao i korijene u prošlosti, živi ih u sadašnjosti, gradi i osmišljava budućnost. U postmoderni čovjeka nije briga za jučer, ne opterećuje se za sutra i živi samo danas.
A ako što krene po zlu, tu su magija i razne ezoterične tehnike koje će sve riješiti", rekao je vlč. Koren. Upitavši gdje je transcendentna ili duhovna komponenta, predavač je upozorio i na nedostatak čvrstog identiteta u izgradnji mladih ljudi "ubačenih" u društvo u kojem sve ide za poboljšanjem standarda, a turističke agencije rado ispunjavaju "prazne" vikende. Sve to pokazuje da "krivci" nisu samo u Crkvi, rekao je vlč. Koren, naglasivši važnost vraćanja izvorima. "Živi li se danas više ljubav ili zakon?" upitao je vlč. Koren, podsjećajući na "uspješan recept poslovanja" prve Crkve: apostolski nauk, molitva, lomljenje kruha i zajedništvo. "Mladom čovjeku ne treba prisila nego svjedočanstvo", rekao je vlč. Koren, potaknuvši svećenike da koriste sadržaj dekanatskih susreta, Modrava, Taizea, animatora, molitvenih zajednica.
Vlč. Koren je izložio i praktične upute koje su pratile organizaciju varaždinskog susreta HKM-a, od katehetskih sadržaja do tehničkih pojedinosti, a prenesena iskustva smjernica su i zadarskim organizatorima u pripremi SHKM-a koji će se održati za dvije godine.