SPLIT – Nova knjiga dr. Zdravka Tomca "Obraćenje – od komunista do vjernika" predstavljena je u četvrtak 20. studenoga i u Splitu. U prepunoj dvorani Nadbiskupskog sjemeništa o knjizi su govorili akademik Davorin Rudolf, dr. Drago Šimundža i sam autor.
Predstavljanje i razgovor vodio je prof. dr. Nediljko Ante Ančić, urednik Crkve u svijetu, koja je organizator tribine, a program je pjesmom uveličala muška klapa Puntari iz Omiša. Dr. Tomac je najkontraverznija ličnost današnje političke scene, znanstvenik, sveučilišni profesor, ugledni političar, ljevičar a istodobno hrvatski patriot i vjernik. Objavio je tridesetak knjiga te je najplodniji publicist među političarima, istaknuo je akademik Rudolf.
Govoreći o stvaranju podjele na političku ljevicu i desnicu, akademik je istaknuo da bi bilo bolje za sve da umjesto te zastarjele podjele obratimo pozornost na nove podjele: one koji misle na dobro domovine i one koji se brinu samo za vlastito bogaćenje. U tom vidu je kazao da je Tomac svojim životom oborio sve podjele te nije paradoks da je od komunista postao vjernik. Ponizno je priznao svoje intelektualne dvojbe, a Crkva mu je otvorila svoja vrata. Biblijska prispodoba o nezahvalnom sinu tako je aktualna i danas, kazao je akademik Rudolf, zaključivši govor poznatom frazom: „Ako čovjek ima dvadeset godina a nije komunist nema srca; a ako ima šezdeset godina a još je uvijek komunist nema pameti".
Dr. Šimundža je duhovno pratio Tomčev put obraćenja te je u tom surječju i kazao da Tomac, premda je i sam znao da konvertiti nisu bogzna kako cijenjeni, jer im se ne vjeruje da su se istinski preobrazili i da su postali novi ljudi, nije uzmaknuo pred stvarnim činjenicama i vlastitim spoznajama. Shvatio je da se taj korak zove obraćenje, točnije, javno očitovanje spomenutog doživljaja evanđeoske ljubavi, slobode i istine, koje je intuitivno i racionalno otkrio u riječi i liku Isusa iz Nazareta. On ga je oduševio, postao mu zvijezda vodilja te kaže da ga je On i obratio, Njegova ljubav i dobrota. Zbog toga je svoj spontani prijelaz iz ateista, odnosno agnostika u vjernika svjesno prihvatio i pismeno obrazložio. Autentično, dokumentirano i jasno, istaknuo je dr. Šimundža.
Dr. Tomac je istaknuo da mu je trebalo dosta snage da izađe, prizna, pokaje se i traži oprost. No smatrao je to svojom moralnom obvezom. „Svatko od nas se mora stalno obraćati, biti bolji, sebe analizirati i gledati što može napraviti za svoj narod da izađemo iz svjetske krize", kazao je te zaključio svoj govor riječima: Borim se da ljudi shvate nužnost detitoizacije Hrvatske. Dok se prividno klanjamo žrtvi Vukovara, istodobno prinosimo novu žrtvu – Gotovinu. Ne smijemo dopustiti da se oni koji su stvarali državu Hrvatsku proglašavaju zločincima, a da se neki drugi predstavljaju kao njezini stvaratelji.