SPLIT – Novi, treći ovogodišnji broj "Crkve u svijetu" izdavača Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu sadržajem nudi rasprave, prinose, prikaze i osvrte. O ozbiljnosti pluralizma razmišlja Nikola Bižaca u istoimenom prilogu; "Mistično iskustvo u odnosu na teološko mjesto – noetsko – teološka vrijednost mističnog iskustva i njegov odnos s teološkim mjestom, tema je razmišljanja izvornog znanstvenog rada Jakova Mamića, u kojem propituje "koliko iskustvo i iskustvena spoznaja, a potom i spoznaja putem mističnog iskustva imaju objektivne veze s teologijom kao znanstvenom disciplinom koja svoje spoznaje stječe i razumijeva snagom svoje noetske, dakle racionalne spoznaje.
U izvornom znanstvenom radu na temu metaforike svjetlosti u Knjizi proroka Izaije i u staroistočnoj literaturi Nikola Hohnjec, između ostaloga, piše da je Biblija svjetlost ljudima.
Stari zavjet iznosi značenje svjetlosti u Božjoj komunikaciji s ljudskim rodom. Članak obuhvaća ideju, sadržaj i značenje svjetlosti u Starom zavjetu. "Animacija crkvenih poziva u vjeronaučnim udžbenicima za osnovne i srednje škole u Hrvatskoj" tema je preglednog znanstvenog rada Jurja Batelje, a članak donosi analizu govora o svećeničkom pozivu u programima i udžbenicima za katolički vjeronauk u osnovnoj i srednjoj školi.
U preglednom znanstvenom radu Mladena Parlova pod naslovom "Blažena Djevica Marija u životu i spisima sv. Klare Asiške" autor članka polazeći od svjedoka Klarina sveta života, najprije istražuje zašto su je prozvali "drugom Marijom".
Potom istražujući spise sv. Klare i sv. Franje otkriva na koji je način Klara poimala Blaženu Djevicu Mariju te njezinu ulogu u duhovnom životu kršćana. O adventu u liturgiji i narodnoj kulturi Hrvata piše Marko Dragić. Svi prilozi prevedeni su i na engleski jezik.
U prikazima i osvrtima fr. Frano Prcela osvrće se na Malu povijest Pravoslavne Crkve u Rusiji Thomasa Bremera, a Nikola Bižaca na knjigu Jean – Marie Plouxa "Nužnost dijaloga i njegov korisnost za vjeru".