SPLIT – U splitskoj bolnici Križine svečano je 11. veljače proslavljena Gospa Lurdska i Svjetski dan bolesnika misnim slavljem koje je predvodio splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić.
Na misi su se okupili ravnatelj KBC-a Split dr. Dujomir Marasović, brojno bolničko osoblje, bolesnici te članovi njihovih obitelji.
Bolesnici i bolničko osoblje nekoliko dana ranije duhovno su se pripremali za to slavlje pod vodstvom bolničkog kapelana don Marka Klarića koji se nakon mise s nadbiskupom, ravnateljem i bolničkim kapelanom s Firula don Tomislavom Topčićem uputio u posjet bolesnicima.
U propovijedi se nadbiskup Barišić osvrnuo na znakovitost imena Križine. Križine uključuju u sebi križ, onaj križ što ga svatko nosi. Liječnici i sestre su oni koji pomažu ljudima koji su u bolnicu stigli nositi svoj križ.
Podsjetio je i kako su prve bolnice nastajale upravo u kršćanskom svijetu, u sklopu kršćanskih redova i njihovo je pravo značenje u znaku gostoprimstva kako i kazuju grčke riječi od kojih dolazi njihov naziv. Mons. Barišić istaknuo je da su bolnice na osobit način mjesta svetosti i te se ne smije dopustiti da one postanu poduzeća, proizvodne djelatnosti koje će osobe pretvoriti u klijente.
Želimo da bolnice zadrže ljudsko lice, poručio je i podsjetio kako cijeli svijet, i ne samo kršćani, već 17 godina slavi Dan bolesnika, koji je proglasio papa Ivan Pavao II. Papa ga je proglasio jer je i sam iskusio bol i patnju, te je taj dan vezao uz Mariju, koja je bliska čovjeku, ali koja je bliska i Isusu, Velikom Samarijancu. Svaki bolesnik, poručio je nadbiskup, trebao bi svoju patnju promatrati upravo kroz Kristovu patnju i uskrsnuće.
Nadbiskup Barišić tom je prigodom također pozvao sve nazočne, osoblje, bolesnike, obitelj i prijatelje bolesnih da u bolesti ne gledaju promašaj i kaznu, nego stanje na putu koji je ograničen, ali je ipak put milosti, jer se upravo kroz bolest često događa da se čovjek vraća sebi i da se kroz bolest ponovno rađa kao osoba.
Posvjedočio je kako je važno zdravlje tijela, ali nije dovoljno, potrebno je i ozdravljenje srca.
Govoreći o važnosti dobre riječi za ozdravljenje, riječi nade, utjehe, ljubavi i smisla, nadbiskup je ovu prigodu iskoristio da preporuči da se priskrbe Biblije ili bar Novi zavjet uz svaku bolesničku postelju, na svakom bolesničkom ormariću kao što je običaj u tolikim institucijama, pa i hotelima diljem svijeta.
Na samom kraju slavlja kratko se obratio i ravnatelj dr. Marasović, koji je rekao da će podržati nadbiskupovu ideju da se nabave Biblije uz svaku bolesničku postelju ili bar još onoliko njih koliko ih je potrebno, jer je velik broj Biblija već sada na raspolaganju bolesnicima.