SISAK – Pedesetak vjernika iz Siska u organizaciji župe Uzvišenja sv. Križa i Hrvatskog katoličkog društva prosvjetnih djelatnika Sisak hodočastilo je 8. studenoga po arheološkim lokalitetima vezanim uz prve tragove kršćanstva na prostorima Hrvatskog zagorja u okolici Zlatara. Želja je organizatora bolje upoznati i približiti Siščane, Lobrošćane i Vukovarce s povijesnim istraživanjima te pronalascima kršćanskih tragova na navedenim prostorima.
Vukovar, Sisak i Martinšćinu kod Lobora povezuju raspela sličnih obilježja i arheološko povijesnih vrijednosti izrađena u 12. stoljeću. Vukovarsko i Sisačko raspelo čuva se u Arheološkom muzeju u Zagrebu, dok je raspelo iz Martinšćine pohranjeno u riznici Zagrebačke nadbiskupije.
Prva postaja studijskog hodočašća bila je župna crkva Uznesenja BDM u Zlataru koja se spominje u najstarijem popisu župa Zagrebačke nadbiskupije. Iz Zlatara hodočasnici su krenuli prema svetištu Majke Božje Gorske, gdje su vidjeli krstionicu iz 4. stoljeća te tragove svetišta iz 5. stoljeća. Ljepota obnovljene župne crkve Majke Božje Snježne u Belcu, jedne od najljepših baroknih crkvica u Hrvatskoj, koju krase freske Ivana Rangera te bočni oltari i propovjedaonica Josipa Schokotniga iz sredine 18. stoljeća, ostavila je neizbrisive uspomene na hodočasnike. Nakon Belečke crkve hodočasnici su posjetili i kapelu Svetog Martina u Martinšćini u kojoj je pronađeno raspelo iz 12. stoljeća.
Uz razgledavanje tih povijesnih lokaliteta hodočasnici iz Siska sudjelovali su na misnom slavlju u loborskoj žunoj crkvi Sv. Ane u kojoj je tog dana bilo nadbiskupijsko klanjanje, te su na kraju svog hodočašća izmolili molitve na grobu negdašnjeg župnika sisačke župe Pohođenja BD Marije.
Ljepoti doživljenog uvelike su pridonijeli mr. Antun Sente, župnik župe Uzvišenja sv. Križa u Sisku, i dr. Zvonimir Kurečić, prebendar Prvostolne crkve zagrebačke.