RIM- Veliki izraelski rabinat, najviše vjersko tijelo u Izraelu, prekinuo je službene odnose s Vatikanom, objavili su u srijedu talijanski mediji.
Odluka Rabinata donesena je pošto je papa Benedikt XVI. poništio odluku o izopćenju tradicionalističkog biskupa Richarda Williamsona koji osporava holokaust.
Glavni rabinat, tijelo pod vodstvom dvojice nadrabina, sefardskog i aškenaskog, otkazao je susret s Povjerenstvom Svete Stolice za odnose sa židovima, što se trebao održati u ožujku, prenijela je austrijska novinska agencija APA.
U pismu predsjedniku Povjerenstva, kardinalu Walteru Kasperu, glavni ravnatelj rabinata Oded Weiner napisao je da bi nastavak dijaloga bio težak bez javne isprike Vatikana.
Pismo je u javnost dospjelo putem izraelskih medija, što bi mogao biti još jedan znak napetijih odnosa.
Vatikan je za zabrinutošću reagirao na poruke iz Izraela i izrazio nadu da će rabinat preispitati svoju odluku.
Dijalog se mora nastaviti, izjavio je vatikanski glasnogovornik o. Federico Lombardi, a prenosi APA.
"Papine riječi o temi šoe trebale bi biti dovoljne kao odgovor onima koji izražavaju sumnju o položaju Svetog Oca i Katoličke crkve o toj temi", izjavio je Lombardi.
Vatikansko-izraelski odnosi dosegnuli su najnižu točku u ljeto 2005., kad je tadašnja izraelska vlada Ariela Sharona predbacila papi da se nije sjetio izraelskih žrtava terora. Vatikan je uzvratio upozorenjem na kršenje ljudskih prava na palestinskim područjima.
Papa Ivan Pavao II. svojedobno je kritizirao izgradnju izraelskoga sigurnosnog zida, a tadašnji latinski patrijarh Jeruzalema Michel Sabbah označio je zid "nemoralnim" i "razornim".
Vatikan je u utorak, u kontekstu zgražanja što su ga izazvale Williamsonove izjave, upozorio da je Benedikt XVI. jasno osudio antisemitizam i holokaust.
Radio Vatikan u utorak je emitirao opširan prilog u povodu Dana sjećanja na holokaust, pri čemu je podsjetio na Papine posjete koncentracijskom logoru Auschwitzu i sinagogi u Koelnu.
Papa je u više navrata jasno osudio neljudsku i rasističku ideologiju što je uzrokovala holokaust, prenio je Radio Vatikan.
Biskup Williamson, koji je javno zanijekao holokaust, u srijedu je proglašen nepoželjnim u njemačkoj biskupiji Regensburgu.
Gerhard Ludwig Mueller, biskup u tom bavarskom gradu, izjavio je da Williamsonu neće biti dopušteno da stupi nogom u njegovu katedralu niti u neku drugu zgradu u crkvenom vlasništvu, prenijela je njemačka agencija dpa.
Po Muellerovim riječima, Williamson je sam sebe izbacio iz Crkve.
APA je u utorak prenijela ocjenu njemačkog stručnjaka za crkveno pravo Stephana Haeringa da je ukidanje izopćenja četvorice lefebvrijanskih biskupa samo jedna u nizu mjera i da time uopće nije donesen konačan sud o prijepornom bratstvu Pija X.
"Valja pretpostaviti da su svi svećenici toga pokreta i dalje suspendirani", prenijela je APA izjavu koju je objavila njemačka katolička agencija KNA.
Po daljnjem Haeringovu tumačenju, ti svećenici ni ubuduće ne mogu dijeliti sakramente, što znači da još ne može biti riječi o potpunu pomirenju.
Nadbiskup Marcel Lefebvre zaredio je četvoricu biskupa bez odobrenja Vatikana, nakon čega se Vatikan 1988. odlučio za izopćenje. Lefebvrijanci ostaju vjerni ranijoj crkvenoj tradiciji i odbijaju zaključke Drugoga vatikanskog koncila.