RIJEKA – Pravne usluge, zaposlenje, dječji doplatak, stanarsko pitanje i mogućnost priznavanja stupnja invaliditeta, ključni su problemi s kojima se susreću žene nakon što izađu iz utočišta što im ga pružaju domovi za žrtve obiteljskog nasilja.
O problemu resocijalizacije zlostavljanih žena, na konferenciji za novinare 2. veljače u prostorijama mobilnog savjetovališta riječkog nadbiskupijskog Caritasa, govorile su saborske zastupnice SDP-a Gordana Sobol i Romana Jerković te ravnateljica Doma za zlostavljane žene i djecu "Sv. Ana" s. Suzana Samardžić. S obzirom da su u Sabor ušle kao predstavnice riječke, VIII. izborne jedinice, zastupnice su upoznate s radom Caritasovog doma "Sv. Ana" te su najavile niz mjera i intervencija kako bi žrtve obiteljskog nasilja dobile poseban socijalni status i bolju pravnu zaštitu.
S. Suzana istaknula je da bi za te žene trebali postojati drugačiji kriteriji za ostvarivanje prava na stan ili dječji doplatak. Neke od njih zbog plaće koja minimalno prelazi limit ne mogu ostvariti pravo na dječji doplatak ili ne nailaze na razumijevanje kod lokalnih vlasti pri dodjeli stanova. Zastupnice su se složile sa s. Suzanom da bi, s obzirom na traumatična iskustva koja su prošle, trebale imati dodatne povlastice u pitanjima ostvarivanja prava na pomoć. Predložile su i mogućnost utvrđivanja stupnja oštećenja zdravlja i radne sposobnosti već pri prvostupanjskim vještačenjima. Tako bi, na temelju priznavanja invaliditeta zbog nasilja u obitelji, ostvarile pravo na odštetu ili mirovinu. Zastupnice su se obvezale da će predložiti izmjene zakona kojima bi za žrtve obiteljskog nasilja osigurale dodatna prava.
Pravna pomoć potrebna je u svim segmentima, od definiranja socijalnog statusa zlostavljanih žena do izvršenja presuda o alimentacijama. Stoga će se Ministarstvu pravosuđa uputiti prijedlog o osnivanju odvjetničkog tima koji bi pružao usluge tim ženama. Na konferenciji je istaknuto da postojeći zakon nudi olakšice poslodavcima pri zapošljavanju žena koje su žrtve obiteljskog nasilja, ali činjenica da je u 2007. godini po tom ključu zaposleno samo 6 žena govori da poslodavci još uvijek zaziru od njihova zapošljavanja.