RIJEKA – Nacionalno vijeće Papinskih misijskih djela (PMD) održalo je godišnju skupštinu od 16. do 18. veljače u Domu pastoralnih susreta u Lovranu.
Na susretu na kojem je sudjelovalo 14 povjerenika za misije iz biskupija u Hrvatskoj, nacionalni ravnatelj PMD dr. Milan Špehar podnio je izvješće o radu za 2008. godinu te, u odsutnosti predsjednika Vijeća za misije HBK biskupa Slobodana Štambuka, predsjedao skupštinom. U svijetu trenutačno djeluje 115 misionara iz Hrvatske, a zadaća PMD je pomagati njihov rad.
Riječima dobrodošlice okupljenima se obratio i povjerenik za misije Riječke nadbiskupije Milan Cvitković. Nadahnuće za misijsko djelo Crkva pronalazi u sv. Pavlu, stoga je u uvodnom predavanju o njegovu misionarskom djelovanju govorila profesorica biblijske teologije mr. Anđela Jeličić.
Izlaganje o laicima misionarima održao je nacionalni ravnatelj PMD iz Slovenije Stane Kerin. Zbog sve većeg broja vjernika koji se žele uključiti u rad misija izlaganje je izazvalo veliko zanimanje. Crkva u Sloveniji ima uhodan sustav naobrazbe vjernika koji žele sudjelovati u životu misija. Osnovna edukacija traje dvije godine, a nakon toga slijedi trogodišnji rad u nekoj od misija. Tajnik hrvatskog vijeća PMD Josip Burja istaknuo je kako su za rad u misijama potrebni ljudi s određenom stručnom spremom, prije svega zdravstveni djelatnici, ali i oni tehničkih smjerova ili s izučenim zanatom. Dr. Špehar napomenuo je da poslanje u Crkvi može dati jedino biskup, stoga je potrebno da centri za obuku misionara djeluju pod okriljem HBK ili neke od biskupija. Model koji se provodi u Sloveniji primjer je koji bi trebala slijediti i Hrvatska, istaknuli su sudionici.
U izvješću za 2008. godinu dr. Špehar istaknuo je da biskupijskim povjerenicima za misijsko djelo ostaje trajna zadaća animiranja misijskog duha. Za Svjetski dan misija u 2008. godini prikupljeno je 1.298.544,79 kuna. Polovica toga iznosa namijenjena je za misionarsko djelovanje i širenje vjere, a druga polovica za Djelo sv. Djetinjstva koje pomaže djecu u patnji, nevoljama i siromaštvu. Misijsko djelovanje redovito, uz podučavanje u vjeri, uključuje i karitativno djelovanje, jer naviještanje evanđelja mora biti popraćeno djelima milosrđa.
U ožujku protekle godine pokrenut je projekt za djecu, majke i bolesnike u Burundiju, u misiji De Kiremba u kojoj djeluje s. Lukrecija Mamić iz Družbe službenica milosrđa. U tijeku godine za tu je namjenu sakupljeno 945.057,76 kuna. U promicanju misijskog duha sudjeluju i sredstva javne komunikacije pa stoga postoji trajna suradnja s Hrvatskim katoličkim radijem, Radio Marijom i HRT-om s kojima se dogovara i mogućnost organiziranja dobrotvorne akcije. Primjer iz Slovenije pokazuje da se na taj način mogu prikupiti značajna sredstva za misije. Promišljajući o budućim djelatnostima, dr. Špehar je najavio i otvaranje web stranice.
Skupština biskupijskih povjerenika za misije započela je i završila koncelebriranim euharistijskim slavljima koja je predvodio riječki nadbiskup Ivan Devčić. Prvoga dana povjerenici su se okupili u župnoj crkvi u Lovranu, a posljednjeg dana, nakon posjeta Trsatskom svetištu i Novom Vinodolskom, misu su slavili u katedrali Sv. Vida. Govoreći o zajedništvu Crkve, nadbiskup Devčić u propovijedi u katedrali pozvao je vjernike da pomažu rad misija. "Molimo da Bog pojača našu misijsku svijest, da ne budemo oni koji vjeruju samo za sebe. Moramo biti svjesni da ono što smo primili, što naš život čini sretnim i daje nam nadu, trebamo drugima reći i posvjedočiti", zaključio je nadbiskup Devčić.