RIJEKA – Svećenička skupština Riječke nadbiskupije održana je 3. studenoga u Domu pastoralnih susreta u Lovranu. Svećenici okupljeni na susretu promišljali su o smjernicama dokumenta "Direktorij za pastoral sakramenata u župnoj zajednici" Hrvatske biskupske konferencije.
O pastoralnom vidu Direktorija govorio je dr. Nikola Vranješ, a liturgijske smjernice predstavio je mr. Ivan Milovčić, obojica profesori na Teologiji u Rijeci.
"Sveti Pavao u današnjem liturgijskom čitanju poziva nas na jedinstvo u Kristu.
Naše zajedništvo temeljimo na zajedništvu Presvetog Trojstva i na darovima koje smo primili, darovima Duha i vjere", rekao je riječki nadbiskup Ivan Devčić u molitvenom početku skupštine. Direktorij za pastoral sakramenata odabran je kao središnja tema ne samo zbog aktualnosti njegovoga nedavnog izdavanja, nego i zbog ovogodišnje pastoralne teme na razini nadbiskupije koja je posvećena sakramentima, odnosno njihovom boljem upoznavanju, razumijevanju i slavljenju. Direktorij u tom smislu daje dragocjene smjernice za ujednačavanje sakramentalne prakse te potiče pastoralne aktivnosti za intenzivnije uključivanje vjernika u zajednicu Crkve nakon primanja sakramenata.
Dr. Vranješ iscrpno je predstavio dokument HBK, analizirajući pastoralne smjernice za svaki sakrament, koje su dane s ciljem poticanja svećenika i vjernika na istinsko slavlje i življenje sakramenta u zajednici Crkve. "Obnovu crkvene prakse čiji je konstitutivni dio, danas tako karakterističan za hrvatsku situaciju, ujednačavanje te iste prakse na razini cijele Crkve u Hrvatskoj, biskupi vide kao trajan proces u kojemu se u određenom vremenskom periodu ističu određeni elementi. Biskupi ovim dokumentom u obliku normativnih smjernica za pastoral žele istaknuti upravo elemente specifične u našem vremenu.
To je posebice vidljivo u konkretnom govoru o pojedinim sakramentima", istaknuo je dr. Vranješ, objasnivši kako tim dokumentom hrvatski biskupi, promišljajući i prosuđujući aktualnu situaciju Crkve i društva, pokušavaju pridonijeti obnovi i unaprjeđenju crkvenog života i djelovanja. Biskupi ističu važnost obnove evangelizacijskog i katehetskog djelovanja u župnoj zajednici kao posebno povlaštenom mjestu kateheze i slavlja.
Mr. Milovčić svećenike je upoznao s pojedinim liturgijskim odredbama za slavlje sakramenata koje Direktorij podrobno razrađuje. Primijetio je kako se Direktorij, premda u naslovu ističe pastoral, u pristupu ipak ne može odreći liturgije sakramenata. Sukladno nauku Drugoga vatikanskog sabora, liturgiju se percipira kao vrhunac i izvor iz kojeg proizlazi djelovanje Crkve.
S obzirom da je upravo Koncil afirmirao dinamičnost liturgije u vidu inkulturacije i prilagođavanja, i Direktorij se može promatrati na dvije razine: razini vjernosti crkvenom nauku i razini prilagođavanja vremenu i prilikama. "Direktorij ne donosi novosti u liturgijskom smislu, a najveću pozornost posvećuje važnosti pripreme slavlja. On je dan Crkvi u Hrvatskoj kao odgovor na zahtjev vremena u kojem se, nakon Drugoga vatikanskog sabora, u otvorenim mogućnostima kreativnosti u liturgijskom slavlju mnogi nisu snalazili.
Nesnalaženja su išla od strogog pridržavanja ponuđenog do slobodne interpretacije dopuštenog prilagođavanja. U tom smislu ovaj je dokument na tragu recentnih crkvenih dokumenata koji se trude da u postkoncilskoj revnosti Crkva ne skrene u neregularnosti i pretjeranosti. Važnost ovog dokumenta je i u tome što osim posvješćivanja stava Crkve na postojeće opasnosti, donosi i rješenja za naše konkretne prilike", zaključio je Milovčić.