POŽEGA – U povodu 17. svjetskog dana bolesnika Dječji odjel Opće županijske bolnice u Požegi posjetio je 11. veljače požeški biskup Antun Škvorčević u pratnji kancelara Ivice Žuljevića.
Sveti Otac, kazao je biskup, potaknuo nas je da u središte pozornosti za ovogodišnji Dan bolesnika stavimo djecu kao bolesnike.
"Ovim pohodom želio sam vam iskazati poštovanje i pažnju kao i vama koji se nastojite brinuti o zdravlju djece. Posebno vas želimo uključiti u molitvu i povjeriti vas ljekovitom Božjem djelovanju i Njegovoj ljubavi koja kada uđe u čovjeka postaje njegova snaga i pobjeda", kazao je biskup Škvorčević, koji se u pratnji ravnatelja bolnice dr. Željka Glavića i voditelja Dječjeg odjela mr. Vlade Drkulca zadržao u kratkom razgovoru s bolesnim mališanima te ih darivao slatkišima i igračkama.
Potom je u bolničkoj kapelici u koncelebraciji s katedralnim župnikom preč. Markom Pišonićem, bolničkim kapelanom o. Zvonkom Šeremetom i kancelarom Žuljevićem služio misno slavlje.
Podsjetio je da slavimo i blagdan Gospe Lurdske te da se na taj način želimo uključiti u duhovni dinamizam koji traje već 150 godina. Taj duhovni dinamizam dirnuo je mnoga srca i u bolesne ljude i njihove životne poteškoće unio Božje svjetlo i snagu. Biskup je članovima Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara čestitao blagdan njihove zaštitnice te zahvalio njima i svima ostalima koji s toliko ljubavi i pažnje nastoje vršiti svoje poslanje. Posebno se ovom prigodom spomenuo bolesne djece i njihovih roditelja koji zajedno s njima pate.
U propovijedi je postavio nekoliko pitanja vezanih za bolest i smrt na koje je odgovore dao kroz tumačenje pročitane Božje riječi. Bogu trebamo biti zahvalni što nije dopustio da se sami koprcamo u tim svojim stanjima nego nam je dao jasne putokaze kako se izdići iznad bolesti i smrti. Zbog toga je važno pitanje i kako liječnik treba pristupiti čovjeku koji je središte njegove djelatnosti.
"Ako čovjeka uzmete kao predmetnu stvarnost onda s njime možete raditi što hoćete, ali ako ga prihvaćate kao stvoreno biće onda s njime treba postupati tako da ga ne razoriš. Čovjek može umirati ne samo na biološko-tjelesnoj razini nego još teže može umirati na razini duhovnosti i slobode jer je on i biće slobode", istaknuo je biskup Škvorčević.
Liječnici koji vode brigu o zdravlju čovjeku trebaju ga gledati kao cjelovito biće. Crkva je ta koja stalno potiče i poziva liječnike i druge zdravstvene djelatnike da nastoje promišljati i u svojoj stručnosti o čovjekovoj cjelovitosti, o njegovoj tjelesnosti ali i osobnosti te o etičnosti. Naime, ukoliko je čovjek tjelesno zdrav, objašnjava biskup, ali nečist u svom duhovnom stanju on u konačnici ipak nije zdrav.
"Onaj koji ima vjernički pristup u svom osobnom životu i djelovanju taj pokušava sve te dragocjene i važne sastavnice povezati i u tom smislu djelovati. To nije jednostavno, jer se ne može ni u jednoj školi naučiti nego samo gajeći određenu duhovnost. Ako liječnik ili medicinska sestra ne gaje tu dimenziju duha i duhovnosti u svom djelovanju, neće biti baš uspješni kao oni koji imaju bistrinu pameti, duše i savjesti", kazao je biskup, dodajući da treba očovječiti prostore gdje je prisutna briga za čovjeka na taj način da računamo s čovjekovom nutarnjom etičkom dimenzijom koja izvire iz njegove slobode te da etički nastupimo jedni prema drugima, posebno prema bolesnicima i najslabijima među njima – djeci.