RIM – Papa Benedikt XVI. podsjetio je na mučeništvo prvih kršćana koji su bili bacani gladnim lavovima u rimskom Koloseumu dok je pod kišom predvodio tradicionalnu procesiju Križnoga puta na Veliki petak oko drevne rimske arene.
80-godišnji Papa nosio je dugi bijeli ogrtač dok je stajao u zaklonu od kiše i nadgledao procesiju koju je počeo talijanski kardinal Camillo Ruini noseći tanak i jednostavan križ.
Benedikt XVI. zbog jake kiše nije nosio križ, premda je bilo predviđeno kako će ga nositi posljednje tri postaje Križnoga puta kod Coloseuma.
Papa, koji je posvetio veliki dio svog pontifikata problemu katolika u Kini, zatražio je od hongkonškog kardinala Josepha Zena Ze-Kiuna da sastavi meditacije koje su glasno čitane tijekom tradicionalne procesije kojom se obilježava Isusova patnja i razapinjanje na križu kojoj je nazočilo više desetina tića vjernika.
"Nalazimo se ujedinjeni ovog dana, ovog sata, na ovom mjestu koje nas podsjeća na tolike tvoje sluge koje su prije mnogo stoljeća uz riku lavova i gomilu koja se zabavljala pustile da budu rastrgane i ubijene zbog vjernosti tvom imenu", rekao je Benedikt u molitvi Bogu.
Prije Papinog dolaska na Koloseum nije bilo vidljivog povećanja snaga sigurnosti. Ranije ovog tjedna Osama bin Laden je optužio Papu da ima ulogu u kampanji protiv islama koja se vodi po cijelom svijetu, što je optužba koju je Vatikan opisao kao neutemeljenu.
Benedikt XVI. je kazao kako je kroz povijest bilo mnogo koloseuma na raznim dijelovima svijeta.
"Koloseumi, mjesta proganjanja kršćana, su se umnožili. Naša braća, na raznim dijelovima svijeta, i dalje su proganjana", rekao je Papa.
Benedikt XVI. po prvi puta ove godine, od kada je 2005. izabran za Papu, nije prošao cijelim Križnim putem, već je obred pratio klečeći s brežuljka Palatinuma ispod tende. Papa, koji će 81. rođendan proslaviti 16. travnja tijekom putovanja u SAD, nije nosio križ mada je bilo predviđeno da će ga nositi tri posljednje postaje, do 12., 13. i 14. No, na 11. postaji križ je ponovno preuzeo kardinal Ruini i držao ga do posljednje, 14. postaje. Ruini je na koncu križ donio pod tendu i predao ga Papi. Nakon toga Papa se obratio prisutnima.
Križni put je bio ove godine u znaku Kine, gdje su kršćani još proganjani, ali nisu zaboravljeni ni drugi prostori na kojima ljudi pate.
Slike u knjižici koju je načinila Sveta Stolica za ovogodišnji Križni put prikazuju Isusa i ljude kao Kineze, s nakošenim očima, a na križu je natpis INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum) napisan kineskim slovima. Svi likovi križnoga puta, pa i Poncije Pilat, imaju crte lica i oči poput Kineza.
Do prve postaje Križ je nosio Papin rimski vikar kardinal Camillo Ruini, zatim na drugu i treću postaju križ je nosila časna sestra iz Burkine Faso, onda je došao red na rimsku obitelj, pa je do sedme postaje križ nosio invalid u stolici, a do devete postaje bio je red na franjevcima čuvarima Svete zemlje, dok je do jedanaeste postaje križ nosila mlada Kineskinja.
Meditacijama, kao i izborom osoba koje su nosile križ pokraj Koloseuma htjela se pokazati stvarnost Katoličke crkve koja pati u raznim razdobljima povijesti na različitim dijelovima svijeta, a sada posebno na golemom azijskom kontinetu. Nositelji križa, Kineskinja, Afrikanka, franjevci iz Svete zemlje, kao i invalid u kolicima, predstavljaju situacije fizičke i duhovne patnje našeg doba.
Benedikt XVI. je na koncu obreda Križnoga puta kazao kako "nas Križ pretvara u sestre i braću" i kako treba odbaciti mržnju. Isus na križu vratio nam je dostojanstvo koje nam pripada, rekao je Papa.