MOSTAR – U Mostaru je u četvrtak počeo dvodnevni znanstveni skup "Fra Didak Buntić – čovjek i djelo" posvećen tom istaknutom hercegovačkom franjevcu i prosvjetitelju u prvim desetljećima 20. stoljeća, kojeg se smatra "ocem Hercegovine".
Skup pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske organizirali su Institut društvenih znanosti "Ivo Pilar" iz Zagreba i Hercegovačka franjevačka provincija.
Ivana Puljiz, izaslanica hrvatskog ministra znanosti, obrazovanja i športa Dragana Primorca, istaknula je da je fra Didak Buntić djelovao u opismenjavanju puka u Hercegovini, ali ga je podučavao i drugim znanjima – razvoju stočarstva, cijepljenju voćaka, poljodjelstvu… "Duh fra Didaka Buntića još je živ", kazala je Puljiz.
Ravnatelj Instituta društvenih znanosti "Ivo Pilar" iz Zagreba Vlado Šakić je za fra Didaka rekao da je bio vrhunski intelektualac te da je živio u isto vrijeme kad i Ivo Pilar po kojemu je zagrebački institut i dobio ime.
Provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Ivan Sesar je rekao da se tim znanstvenim skupom želi "osvijetliti veličina fra Didaka Buntića i oteti zaboravu taj hercegovački velikan".
U raspravi je rečeno da je fra Didak "najsnažnija ličnost u Hercegovini u prva dva desetljeća 20. stoljeća", koji je svojim djelovanjem prosvjećivao puk i pomagao siromašnima u vrijeme opće gladi koja je pogodiila Hercegovinu.
Josip Jurčević iz Instituta "Ivo Pilar" podsjetio je da su društvene i političke okolnosti u BiH u početku XX. stoljeća, u doba fra Didaka Buntića, bile vrlo teške, jer tada Austro-Ugarska zaposjeda Bosnu i Hercegovinu. Tomu su se protivili muslimanski predstavnici, a Srbija je istodobno nastojala staviti Bosnu i Hercegovinu pod svoju vlast, ustvrdio je. "U takvim okolnostima fra Didak Buntić bio je protiv podjela Hrvata u BiH", rekao je Jurčević.
Svi referati sa skupa, koji završava u petak, bit će objavljeni u posebnu zborniku.