ZAGREB – Nedavno je iz tiska izišla opsežna knjiga "Vjerske zajednice u Hrvatskoj" dviju autorica Ankice Marinović-Bobinac i Dinke Marinović-Jerolimov u nakladi "Prometeja" i Udruge za vjersku slobodu u Hrvatskoj.
Izdavači napominju da su tom knjigom javnosti ponudili podatke o različitim manje poznatim ili sasvim nepoznatim vjerskim zajednicama u Hrvatskoj, a knjiga donosi i podatke iz istraživačkog projekta "Male vjerske zajednice u Zagrebu".
U tom projektu, rađenu potkraj 80-ih i u početku 90-ih u Institutu za društvena istraživanja, nalazi se kratka povijest pojedinih zajednica u svijetu i Hrvatskoj, način i vrste organiziranja, osnove vjerovanja, opis obreda i ostalih oblika vjerske prakse te običaji i blagdani važni za svaku od zajednica.
U knjizi su, napominju autorice, navedeni i podatci iz Evidencije vjerskih zajednica u Hrvatskoj pri Središnjem državnom uredu za upravu.
Podjela zajednica na kršćanske i nekršćanske provenijencije proizišla je iz sociokulturnog konteksta hrvatskog društva u kojemu je više od 90 posto kršćana, a opće prihvaćenoj podjeli kršćanstva na katoličanstvo, pravoslavlje i protestantizam autori su dodali i četvrtu kategoriju – ostale kršćanske zajednice, ističe se u predgovoru knjige.
Protestanske zajednice podijeljene su po tradiciji: evangelička ili luteranska, reformirana (prezbiterijanska) ili kalvinska, anglikanska te anabaptistička (radikalna) ili tradicija slobodnih crkava.
U nekršćanske vjerske zajednice uvrštene su Islamska vjerska zajednica, židovske zajednice, scijentološka crkva te vjerske zajednice proizišle iz hinduističke tradicije.
Jedan od recenzenata Ivan Markešić ističe da to djelo obogaćuje hrvatsku sociološku, povijesnu i teološku znanost jer u svim poglavljima dotiče društveno-političke okolnosti u kojima djeluju vjerske zajednice.
Drugi recenzent Stanko Jambrek, uz ostalo, ističe da će knjiga poslužiti Europskoj uniji kao temeljni priručnik spoznaja o vjerskim zajednicama i religijskim slobodama u Hrvatskoj.