ZAGREB – Hrvatska država još se itekako mora izgrađivati i u svojemu temeljnom društveno-političkom sustavu da bi postala sposobna ispuniti ne samo norme koje proizlaze iz zahtjeva s pregovora s Europskom unijom, nego i realne i specifične zahtjeve i potrebe hrvatskoga društva, piše najnoviji broj Katoličkoga tjednika "Glasa Koncila".
U uredničkom komentaru "Zadaće hrvatske države" glavni urednik Ivan Miklenić navodi kako bi svakako trebalo krenuti od promjene izbornoga zakonodavstva i uspostave sustava koji bi bio sposoban uvesti zakonitost koji bi jednako obvezivao sve skupine i građane te onemogućio političke, ideološke, kulturne i gospodarske zloporabe.
Kako ističe, država bi morala jamčiti mogućnost časnog poboljšanja kvalitete života, što znači da bi morala stvarati društvene uvjete u kojima bi kompetentnost, sposobnost, radinost i poštenje bili glavni temelj poboljšanja kvalitete života pojedinih obitelji i pojedinih građana.
U sadašnjemu hrvatskom društvu, kako dodaje, umjesto toga još se često traži podobnost, odnosno spremnost na žrtvovanje svoje osobne slobode mišljenja da bi se uklopilo u pojedine formalne ili neformalne moćne skupine izvan kojih gotovo nema nikakvih izgleda za postizanje poboljšanja kvalitete života.
Drži kako hrvatski državni aparat još nije sposoban, a čini se ni voljan, poduzeti korake da se uvođenjem principijelne zakonitosti hrvatsko društvo oslobodi neprimjerenog utjecaja ljudi iz prošloga režima i da se i te ljude integrira u pluralno demokratsko društvo u kojemu ne smije biti ni privilegiranih ni podčinjenih.
Da nema prave političke volje da se to, kako navodi – jedno od ključnih pitanja hrvatskog društva, počne rješavati, pokazuje i pasivan odnos države prema neraščišćenoj prošlosti koja se trajno zloporabi za nove optužbe, sukobe i podjele.
Smatra da manjinske ideološke skupine na javnoj sceni imaju gotovo potpuni monopol, a iza javne scene dirigiraju i politikom i gospodarstvom i kulturom pa je, kako tvrdi, očito da državni aparat nije jednako u službi cijeloga društva.