ZAGREB – Novi broj Glasa Koncila za Uskrs 2008. objavljuje najvažnije dijelove uskrsnih poruka i čestitaka hrvatskih nadbiskupa i biskupa te u cijelosti uskrsnu poruku zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića, u kojoj je između ostalog zapisao: "Po uskrsnuću smo Kristovi suvremenici. Svakim sakramentalnim slavljem sudjelujemo u Kristovoj smrti i uskrsnuću. Ali jesmo li to pokušali živjeti? Kad smo to doživjeli priznajući pred Bogom, u sakramentu pomirenja, svoje grijehe i neprihvaćanje vječnosti?" te nastavio, "Znamo da smo s Kristom uskrsnuli jer ljubimo bližnje, kako piše sveti apostol Ivan. No, jesmo li stvarali ozračje životnosti; jesmo li pokušali koga vratiti u život dobrotom, nesebičnošću, istinom o njemu, koju smo mu priopćili s puno ljubavi?"
List objavljuje i izjavu zadarskog nadbiskupa Ivana Prenđe u povodu haškog suđenja hrvatskim generalima.
Kako su o uskrsnuću govorili živi svjedoci Kristova uskrsnuća čija su svjedočanstva o tome zapisana u starozavjetnim i novozavjetnim biblijskim knjigama, kako ih tumačiti i najvažnije kako ta svjedočanstva naviještati današnjem suvremenom čovjeku i kršćaninu koji je pozvan, poput prvih svjedoka prenositi vjeru u uskrsnuće i Uskrsloga – bila je središnja tema razgovora objavljenog u rubrici "Intervju" Darka Grdena s mr. Anđelom Jeličić, mladom bibličarkom s riječke Teologije.
Rafael Rimić donosi primjere suvremenih svjedoka vjere, poput redovnice Anne Thole, o. Marija Mantovanija, prve zairske blaženice Marie -Clementine Nengapete ili don Andrea Santora, koji su za nepokolebljivu ljubav prema bližnjemu utemeljenu u hrabrom navještaju i svjedočenju raspetoga Krista baš poput svetog Stjepana, položili – žrtvovali vlastiti život.
Na pitanje "Što zapravo znači obnoviti krsna obećanja?" na temelju iskustava vazmenoga bdjenja sa župljanima karlovačke župe Presvetoga Srca Isusova i župe sv. Petra u Zaprešiću u kojima je vršio svećeničku službu, odgovara svećenik Zagrebačke nadbiskupije vicerektor Nadbiskupskoga bogoslovskog sjemeništa Damir Ocvirk.
Teološku meditaciju zanimljiva naslova "Život – izbor ili imperativ?" potpisuje franjevac konventualac Tomislav Glavnik; a temom života koji je, ističe se u komentaru novoga broja "osobito o Uskrsu – blagdanu života – iznimno velik izazov" bavi se i urednik Ivan Miklenić. Navodeći neke od tih izazova uz napomenu da se oni uz to što se tiču svih članova hrvatskog društva, od najodgovornijih do posljednjih građana, osobito tiču svih vjernika jer upravo oni, ističe se u komentaru, "uvažavajući sve okvire i zadanosti suvremenoga pluralnog društva i koristeći sve demokratske kapacitete pluralnoga društva, mogu ponuditi dragocjena načela na tragu kojih su moguća prava i zdrava rješenja za sve probleme građana i hrvatskog društva" Upravo "u ozračju velikoga obrata – od tuge i poniženja, ali i svjedočanstva bespridržajne potpune žrtve Velikoga petka do neizmjerne radosti i pobjede uskrsnoga jutra", zaključuje Miklenić, "Kristovi učenici mogu hrvatskom društvu ponuditi i tri ključna načela" koja se komentaru i konkretnije pojašnjavaju.
Dva iznimno vrijedna i aktualna kulturno-društvena događaja opširnim je prilozima popratio novinar Tomislav Vuković. On je bio na predstavljanju knjige "Hrvatski martirologij XX. stoljeća" don Ante Bakovića u kojoj se na 1040 stranica donose biografije i opisi smrti 633 mučenika, najvećim dijelom žrtava komunističkog režima, Crkve u Hrvata u XX. stoljeću. Knjiga je rezultat 17-godišnjeg istraživačkog rada Bakovića i suradnika s kojima je istraživao, čitao i prikupljao izjave svjedoka i očevidaca, novinskih izvješća, dokumenata, i što je posebno vrijedno, pronalazak i objavljivanje fotografija gotovo svih stradalnika. Vuković je u prilogu istaknuo i iznimno znakovit zaključak do kojeg su u spomenutim istraživanjima došli, a taj je da je Crkva u Hrvata u usporedbi sa stradanjima katoličke Crkve u okolnim europskim zemljama, po broju mučenika, žrtava komunizma – prva. Novinar Vuković posjetio je i izložbu "Dominikanci u Hrvatskoj" koja se u zagrebačkoj galeriji "Klovićevi dvori" može razgledati do 30. ožujka a svim posjetiteljima pruža ne samo priliku upoznavanja s bogatstvom umjetničkog nasljeđa dominikanskog reda, već i stvarni uvid u njihovu duhovnost, filozofiju, ekumensko djelovanje i način života. Za sve koji nisu u mogućnosti posjetiti je, u reportaži lista pregledno su predstavljeni i opisani njezini najvrjedniji izlošci.