ZAGREB – U povodu 10. obljetnice Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve Hrvatske biskupske konferencije sinoć su u dvorani Vijenac na Kaptolu održani prigodni simpozij i svečana akademija.
Nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić podsjetio je da je 5. ožujka 1998. svečano otvoren rad Centra, a o njegovu osnivanju biskupi su odlučili na jesenskom zasjedanju u Đakovu 1996.
Kardinal Bozanić istaknuo je da se Crkva od samih početaka brinula za socijalnu dimenziju te se u tijeku povijesti kršćanstva socijalna dimenzija vjere produbljivala i oblikovala. Za socijalni nauk Crkve, dodao je, vrlo je važna bila enciklika Rerum novarum (1891.) pape Lava XIII. koji je njome dao nov poticaj razvoju socijalnog učenja Crkve i socijalne dimenzije kršćanske duhovnosti primjerene vremenu. Ta se enciklika smatra temeljem suvremenog socijalnog nauka Crkve, naglasio je zagrebački nadbiskup.
Enciklika je, kazao je, ubrzo imala odjeka i u Hrvatskoj pa je već 1900. tadašnji krčki biskup Antun Mahnić počeo razvijati različite laičke udruge nadahnute željom za društvenim djelovanjem i razvojem socijalne dimenzije kršćanstva.
Kardinal Bozanić istaknuo je i ulogu zagrebačkog nadbiskupa kardinala Alojzija Stepinca koji je potaknuo osnivanje Caritasa Zagrebačke nadbiskupije i pridonio održavanju Hrvatskih socijalnih tjedana na kojima je hrvatska inteligencija raspravljala o tada aktualnim socijalnim pitanjima u društvu.
Kardinal se osvrnuo i na vrijeme nakon Drugoga svjetskog rata koje je obilježilo polustoljetno prisilno mirovanje u organiziranju socijalnih aktivnosti Crkve. Tek nakon pada komunizma u početku 90-ih stvorili su se uvjeti za razvoj građanskog društva i te nasilno prekinute socijalne dimenzije kršćanstva.
Danas je Centar, deset godina kako je utemeljen, postao prepoznatljiva ustanova u Crkvi i društvu te su stvoreni uvjeti za pokretanje mnogih društvenih inicijativa Crkve i vjernika laika, među ostalim i za promišljanje o ponovnu pokretanju Socijalnih tjedana u Hrvatskoj, istaknuo je, uz ostalo, kardinal Bozanić.
O važnosti Centra govorio je i predsjednik HBK đakovački i srijemski biskup Marin Srakić. Istaknuo je da je osnutak Centra i te kako utjecao na to da se upozori na važnost društvene dimenzije vjere koja je u Crkvi i društvu dugo bila zapostavljena. Centar djeluje, dodao je, na načelima "vidjeti, prosuditi i djelovati", što je rezultiralo nizom socioloških i socijalnih istraživanja o, primjerice, vjeri, moralu, te siromaštvu u društvu. Neke od tema bile su posvećene i civilnom društvu, pitanjima suvremene hrvatske obitelji, poštovanju dostojanstva ljudske osobe, pravilnu odnosu prema radniku i kapitalu, očuvanju i zaštiti nacionalnog identiteta te zaštiti hrvatskih prirodnih bogatstava.
Večeras je predstavljena knjiga "Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve" trojih autora – Stjepana Balobana, prvog pročelnika Centra, Gordana Črpića (sadašnjeg pročelnika) i djelatnice Centra Marijane Kompes. U knjizi su objavljeni najvažniji skupovi koje je organizirao Centar u proteklih deset godina.
U povodu 10. obljetnice Centra održano je desetak predavanja vodećih stručnjaka, među kojima Vladimira Dugalića, Krunoslava Nikodema, Ivana Macana, Krešimira Severa, Josipa Balobana, Pere Aračića, Hrvoja Štefančića i Nevena Šimca.
Knjigu su predstavili ravnatelj Instituta društvenih znanosti "Ivo Pilar" Vlado Šakić i profesor teologije na Teologiji u Rijeci Josip Grbac